[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4814: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3911)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4816: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3911)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4817: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3911)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4818: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3911)
• Zobacz wątek - Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - KONIEC ZABAWY!!! [*]

Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - KONIEC ZABAWY!!! [*]

Wszystkie inne gry i zabawy nie wchodzące w działy powyżej.

Czemu nie głosujesz w notowaniach dekadowych?

Bo jest ograniczony wybór
0
Brak głosów
Bo nie ma tam filmów, które znam i mi się podobają
0
Brak głosów
Bo nie chce mi się drugi raz głosować na coś na co już głosowałem
1
25%
Bo poziom filmów jest do siebie tak zbliżony że ciężko mi je porównywać do siebie
0
Brak głosów
Bo chcę iść pojedynczymi rocznikami, żeby szybciej skończyć zabawę
0
Brak głosów
Bo one nic nie wnoszą do zabawy
1
25%
Bo jak innym się nie chce to mnie też nie
1
25%
Bo notowania dekadowe powinny być robione w innych przedziałach czasowych
1
25%
 
Liczba głosów : 4

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1975

Postprzez mumin_king » 4 maja 2014, o 10:43

1. Lot nad kukułczym gniazdem
2. Monty Python i Święty Graal
3. Niespotykanie spokojny człowiek
wg Matteya - bardzo sprytne ALTER EGO.
Zwycięzca Queenwizji - grudzień 2012
Avatar użytkownika
mumin_king
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 7668
Zdjęcia: 1
Dołączył(a): 14 cze 2006, o 14:50
Lokalizacja: Rzekuń
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1975

Postprzez kater » 4 maja 2014, o 15:20

w culus byłem gówno widzialem

1. Monty Python i św Graal
2. Lot nad kukułczym gniazdem
Pozdrawiam,
Pani Barbara Rybacka z Solca Kujawskiego


Avatar użytkownika
kater
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 7653
Dołączył(a): 24 maja 2006, o 16:34
Lokalizacja: Góry Samotne
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1975

Postprzez Atrus » 4 maja 2014, o 20:02

1. Zwierciadło (Зеркало)
Mocny, emocjonalny i poetycki. Ma w sobie jakiś pierwiastek schulzowski, co zawsze jest plusem. I ten wszechobecny deszcz...

2. Monty Python i Święty Graal (Monty Python and the Holy Grail)
Trochę się boję wracać do tego filmu, bo może się np. okazać, że już mnie nie śmieszy i jestem już tylko krok za Kriejtiwem, którego bawią już tylko radzieckie komedie. Niemniej, z tego, co pamiętam, jest to jeden z najzabawniejszych filmów, jakie widziałem.

3. Lot nad kukułczym gniazdem (One Flew Over the Cuckoo's Nest)
Trudno powiedzieć coś o tym filmie, co nie zabrzmiałoby jak banał. Kult w pełni zasłużony.

4. Miłość i śmierć (Love and Death)
Co Wy się tam znacie, jeden z najzabawniejszych Allenów. Mój ojciec kupił kiedyś kawałek ziemi.

5. Pieskie popołudnie (Dog Day Afternoon)
"Attica! Attica!"
Jakoś głupio w przypadku takich aktorów jak Al Pacino pisać, że "to jedna z jego najlepszych ról", no ale co zrobić. Lumet był dość "przezroczystym" reżyserem, nie epatował stylem, ale po takich filmach widać, że to jeden z najlepszych.

6. Szczęki (Jaws)
Tak się właśnie kręci thrillery.

7. Barry Lyndon
Kubrick pod płaszczykiem ironicznej opowiastki o XVIII-wiecznej arystokracji kontynuuje wątek z "Mechanicznej pomarańczy" o autorytetach i ich braku. Ostatnia godzina filmu znakomita, muzyka - jak zwykle - doskonała.

8. Trzy dni Kondora (Three Days of the Condor)
Czy Faye Dunaway była najładniejszą aktorką lat 70.? Diabli wiedzą w sumie. Ale tak, chyba była.

9. Zawód: reporter (Professione: reporter)
Po poprzednich filmach Antonioniego jednak trochę zawód (hehehehe), zwłaszcza środkowa część, która wyraźnie przynudza. Niemniej końcówka, w tym słynne przedostatnie ujęcie, nadrabia z nawiązką wcześniejsze niedociągnięcia. Faktycznie udany rok dla Nicholsona.

10. Dersu Uzała (Дерсу Узала)
Spodziewałem się czegoś więcej po Kurosawie na Syberii, ale muszę przyznać, że to bardzo ładna historia.

Nie pamiętam, czy w końcu głosujemy na krótkometrażówki, czy nie, ale na wyróżnienie zasługuje "Jeżyk we mgle", jedna z najpiękniejszych animacji, jakie widziałem.


With my last breath I curse Zoidberg.
Avatar użytkownika
Atrus
Fairy King
Fairy King
 
Posty: 2581
Dołączył(a): 17 gru 2008, o 19:07
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1975

Postprzez Michalzbiku95 » 4 maja 2014, o 21:22

1.Lot nad kukułczym gniazdem
2.Szczęki






lel
Nagroda "Tomisiępodobatomniejoznowucośfajnego 2010"
Avatar użytkownika
Michalzbiku95
Fairy King
Fairy King
 
Posty: 1543
Dołączył(a): 26 lut 2010, o 22:21
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: NIE

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1975

Postprzez MCwalter01 » 5 maja 2014, o 20:35

Wyjątkowo mocna pierwsza piątka.
1. Lot nad kukułczym gniazdem - inaczej być nie mogło. Zawsze chętnie wracam do tego filmu.
2. Nashville - jak zwykle u Altmana perfekcyjny scenariusz i świetnie skonstruowane postaci, które nie pozostawiają widza obojętnym. Ostatnie 20-30 minut wzbudza sporo emocji. Dodatkowym walorem jest znakomita ścieżka dźwiękowa z poruszającym, wyróżnionym Oscarem "I'm Easy".
3. Barry Lyndon - perfekcyjnie zrealizowany film, z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Od kostiumów, przez zdjęcia przypominające obrazy z epoki, po muzykę. W moim prywatnym rankingu filmów Kubricka "Barry Lyndon" znalazłby się wysoko..
4. Pieskie popołudnie - wiadomo, doskonały Pacino. Poruszający jest też zamknięty w sobie Cazale. Znakomity klimat i ciekawie oddane społeczne tło tamtych czasów (w czym Lumet był bardzo dobry).
5. Zawód: Reporter - uśmiercić samego siebie i zacząć żyć cudzym życiem. Ten rok aktorsko należał do Nicholsona. Piękne zdjęcia.
6. Rocky Horror Picture Show - uwielbiam ten chory musical.
7. Monty Python i Święty Graal - kto potrafiłby w taki sposób połączyć realizm z surrealizmem?
8. Miłość i śmierć - najlepszy film z wczesnego twórczego okresu Allena. Chociaż przyznaję, że "Zagraj to jeszcze raz, Sam" śmieszyło mnie bardziej.
9. Jeżyk we mgle - nie jest to w żadnym wypadku pozycja na dopchanie listy. Po prostu nie mogłem nie docenić tej fantastycznej animacji.
10. Tommy - najmocniejszą stroną tego zwariowanego i dość chaotycznego filmu jest muzyka. Z perspektywy czasu przedsięwzięcie to wydaje się chyba ciekawsze niż w latach 70-tych.
Ostatnio edytowano 6 maja 2014, o 13:21 przez MCwalter01, łącznie edytowano 1 raz
"In fact the whole of Japan is a pure invention. There is no such country, there are no such people." (Oscar Wilde)
Avatar użytkownika
MCwalter01
Tree Man
Tree Man
 
Posty: 575
Dołączył(a): 30 maja 2010, o 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: NIE

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1975

Postprzez Mefju » 5 maja 2014, o 23:54

Z powodu mojego w dalszym ciągu ograniczonego neta oraz wyjazdu majówkowego udało mi się w tym roczniku uzbierać tylko 8 filmów. A szkoda, bo to naprawdę dobry rocznik jest.

1. Lot Nad Kukułczym Gniazdem - to jest tak oczywiste, że wszelki komentarz wydaje się być po prostu zbędny. Jakim cudem Gnietek mógł tego do tej pory nie obejrzeć to jest dla mnie kuriozalne. Biedak nie wie co traci. :P A dla mnie jest to absolutnie mój ulubiony film wszechczasów, z którego sceny i cytaty dają mi wiele do myślenia, a tymi drugimi to ja lubię często walić ot tak gdy jest mnie lub komuś źle.
2. Monty Python i Święty Graal - czyli pierwszy prawdziwie pełnoprawny film Pythonów, gdzie nie pozostawili suchej nitki chyba na niczym, a najlepsza scena to ta w której strollowali tego czarnoksiężnika przed mostem czy tam przepaścią.
Chyba tylko "Żywot Briana" stoi wyżej od tego, ale może też mówię tak tylko dlatego, że tematyka tamtego jest mi bliższa. Sam już nie wiem.
3. Szczęki - no po prostu kapitalny wzorcowy niemal thriller(chyba tylko Hitchcock miał lepsze) od którego włos jeży się na głowie, z epickim i wybuchowym - dosłownie i w przenośni - zakończeniem, które dostarczyło mi nie lada satysfakcji, a pewien wąsaty homoseksualista się nie znał, gdy śpiewał, że nie lubi tego filmu. :P
4. Rocky Horror Picture Show - czyli genialne jak dla mnie połączenie trzech gatunków - komedii, horroru i musicalu. Aż się dziwię, że na forum muzycznym, zwłaszcza rockowym nikt tego nie dał.
5. Capone - Mówiłem już przy okazji ojców chrzestnych, że raczej nie przepadam za filmami gangsterskimi? Ano mówiłem, ale ten film to akurat wyjątek, bo Alem Capone to się kiedyś nawet interesowałem i tak se myślałem, że fajnie bybyło jakby no film o nim jakiś powstał, a tymczasem patrzę na filmwebie, że takowy czeka na mnie już od prawie 40 lat, no to stwierdziłem, że nie mogę przepuścić takiej okazji. No i się nie zawiodłem! Film ma niesamowity klimat i niezłe sceny akcji, no i jeszcze świetnie ucharakteryzowanego Sylvestra Srallone'a. O wiele bardziej to dla mnie wciągające niż Ojce Chrzestne. A Chicago to naprawdę urocze miasto(co za oksymoron) xD.
6. Trzy Dni Kondora - no czyli po prostu bardzo dobra sensacja z agencikami CIA działającymi pod pewną przykrywką.
7. Kazimierz Wielki - a to po prostu za klimat! Ostatnio filmy historyczne o średniowiecznej Polsce całkiem dobrze do mnie trafiają.
8. Doktor Judym - j.w. tyle, że epoka inna, no i pojawia się też zagramanica. No i dodatkowy plus za to, źe to adaptacja jednej z moich ulubionych szkolnych lektur.

Przy okazji od 1976 chyba się ograniczę z pisaniem komentarzy(przy takim necie...)
Guess who! Guess who wrote it about queenvision yet in November 2013:
"A mnie nigdy nie ciągnęło żeby się tym choć trochę zainteresować."
Obrazek
Avatar użytkownika
Mefju
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 5476
Dołączył(a): 27 cze 2008, o 00:52
Lokalizacja: Piaseczno
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: TAK

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1975

Postprzez Mefju » 6 maja 2014, o 22:58

:!: ROK 1975 - PODSUMOWANIE! :!:





5. Pieskie Popołudnie - 18
6. Barry Lyndon - 14
-. Zawód: Reporter - 14
-. Szczęki - 14
9. Trzy Dni Kondora - 11
10. Rocky Horror Picture Show - 10


11. Nashville - 9
-. Afonia - 9
13. Najważniejsze To Kochać - 7
14. Ślady - 6
-. Zaklęte Rewiry - 6
16. Capone - 4
17. Salo, Czyli 120 Dni Sodomy - 3
-. Dzieje Grzechu - 3
19. Kazimierz Wielki - 2
-. Jeżyk We Mgle - 2
-. Piknik Pod Wiszącą Skałą - 2
-. Niespotykanie Spokojny Człowiek - 2
23. Doktor Judym - 1
-. Tommy - 1
-. Dersu Uzała - 1
-. Głęboka Czerwień - 1


Głosowało 10 osób, które wymieniły łącznie 26 filmów. Najczęściej na listach pojawiały się "Lot Nad Kukułczym Gniazdem" i "Monty Python i Święty Graal" - po 9 razy. Gnietek hipsterzy jako jedyny nieznajomością tego pierwszego, a Michalzbiku95 jako jedyny nie głosował na to drugie. Smutna prawda o Was chłopaki. :P
Na pierwszych miejscach list gościły w tym notowaniu tylko 3 filmy.
Guess who! Guess who wrote it about queenvision yet in November 2013:
"A mnie nigdy nie ciągnęło żeby się tym choć trochę zainteresować."
Obrazek
Avatar użytkownika
Mefju
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 5476
Dołączył(a): 27 cze 2008, o 00:52
Lokalizacja: Piaseczno
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: TAK

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1976

Postprzez Mefju » 6 maja 2014, o 23:00

:!: ROK 1976 :!:
Guess who! Guess who wrote it about queenvision yet in November 2013:
"A mnie nigdy nie ciągnęło żeby się tym choć trochę zainteresować."
Obrazek
Avatar użytkownika
Mefju
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 5476
Dołączył(a): 27 cze 2008, o 00:52
Lokalizacja: Piaseczno
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: TAK

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1976

Postprzez Gnietek » 7 maja 2014, o 00:35

Hurra, w końcu mam dychę! :P

1. Brunet wieczorową porą
Genialna komedia Barei, w której absurd wynika już nie tylko z obserwacji życia w PRL. Udało się też świetnie sparodiować filmy kryminalne, a zwłaszcza sposób rozumowania genialnych filmowych detektywów w stylu Sherlocka Holmesa. Znalazły się tu typowe dla Barei skecze luźno powiązane z fabułą, ale i sama fabuła nie jest tylko pretekstem do nich. Są też pościgi z dobrymi scenami kaskaderskimi.

2. 12 prac Asteriksa
Postawiłbym na pierwszym miejscu ex aequo z "Brunetem...", ale nie można. Po raz ostatni film z tej serii współreżyserowali sami René Goscinny i Albert Uderzo. Czuć ich rękę. Choć film składa się z 12 luźno powiązanych epizodów, to każdy z nich jest majstersztykiem groteskowego humoru, zaś słynne poszukiwanie zaświadczenia A38 w Domu, który Czyni Szalonym to tylko wisienka na torcie (kurczę, nie przychodzi mi do głowy mocniejsza i trafniejsza krytyka biurokracji w filmie, choć to niby tylko film dla dzieci). To był ostatni film animowany z cyklu o Asteriksie, który obejrzałem. Potem przez długi czas w ogóle już nie miałem ochoty oglądać kreskówek, bo wiedziałem, że tak dobrej rzeczy już nie poznam. A zupełnie niedawno obejrzałem "12 prac Asteriksa" po raz drugi, po pewnie 15 latach i, rany, wciąż mnie zachwyca ten film.

3. Blizna
Krzysztof Kieślowski uznał ten film za swój najmniej udany, za to docenili go krytycy. Mi też się bardzo podoba. Pełna symbolicznych scen opowieść o człowieku, który został postawiony na kierowniczym stanowisku w skrajnie źle funkcjonującej instytucji. Ma pomysł, jak naprawić jej działanie, ale ponosi klęskę na każdym możliwym polu, bo podwładni kładą mu kłody pod nogi. Dobry temat dobrze ujęty.

4. Człowiek z marmuru
Chyba mój ulubiony film Andrzeja Wajdy. Wiadomo, klasyk, najmocniejsza (ale wcale nieprzesadzona) krytyka czasów stalinowskich, która ujrzała światło dzienne w dekadzie Gierka, ale jednak nie tylko. To jest także opowieść o złamanym życiu porządnego człowieka, któremu przyszło żyć w bardzo niesprzyjających okolicznościach.

5. Skrzydełko czy nóżka
Louis de Funès po zawale wrócił jeszcze do grania w filmach. Wystąpił już w niewielu (w sześciu) i nie szalał tak bardzo po planie. Mi jednak ten ostatni etap w jego karierze najbardziej pasuje. De Funès dopiero tu pokazał w pełni kunszt aktorski, a nie tylko, jak dotąd, gumową twarz i odgrywanie wkurzenia. W "Skrzydełku czy nóżce" wcielił się chyba w najbardziej nietypową postać - spokojnego poczciwca, który jest specjalistą od gastronomii, marzy o tym, żeby jego syn przejął po nim schedę i który stara się uczciwymi sposobami walczyć z rozwojem sieci fast foodów. Po raz pierwszy da się go lubić, a nawet mu współczuć. :wink: A poza tym - cała masa świetnych gagów.

6. Motylem jestem, czyli romans 40-latka
Film odcinający kupony od sukcesu wiadomego serialu jest już zdecydowanie mniej udany, ale to i tak klasyk.

7. Barwy ochronne
Trzeba powiedzieć sobie jasno: Krzysztof Zanussi nie powiedział kompletnie nic nowego w tym filmie. Cyniczny karierowicz vs. uczciwy młodzian, obaj stale dyskutują, wykładają swoje racje, środowisko akademickie... - to wszystko już było. Nie pada też żaden odkrywczy argument. Narracja w porównaniu do poprzednich filmów tegoż reżysera wydaje się wręcz konserwatywna. W gruncie rzeczy cały urok polega tu więc na świetnym aktorstwie (zwłaszcza Zbigniewa Zapasiewicza, ale nie tylko) i pokazaniu różnych okoliczności wystawiających na próbę ugruntowane już systemy wartości. A, no i ten film jest bardziej kolorowy. :P

8. Sieć
Czyli film z kultową sceną :wink: ("I'm mad as hell and I'm not going to take it anymore!"), poza którą... no cóż, poza nią jest spoko opowieść o dążeniu do sukcesu po trupach przez media, ale jednak poziom całego filmu jest wyraźnie niższy od mad as hell speach.

9. Rocky
Bokser-amator, który zszedł na psy, dzięki sile woli i miłości wychodzi na ludzi, a nawet osiąga wielkie sukcesy, bla, bla, bla... Naiwne to, ale wciąga.

10. Pustynia Tatarów
Wzorcowo nudny film. :lol: Serio. W dodatku, miałem wątpliwe szczęście wysłuchać przed jego projekcją w kinie studenckim długiego wstępu pewnego znanego profesora, znawcy tematyki, który okazał się wyjątkowo nieelokwentny. No cóż, nurt egzystencjalistyczny, czuć to w każdej sekundzie. Czuć ten bezsens rozkazu, cierpienie związane z jego wykonywaniem i poczucie obowiązku. Oglądanie jest męczące, ale takie też miało być, czyli w zasadzie film jest udany. :wink: Jeszcze coś - bardzo dobre zakończenie.
Wszyscy jesteśmy jak worki kartofli: czy chcemy, czy nie, i tak nas wrzucą do piwnicy. :(
Avatar użytkownika
Gnietek
Leroy Brown
Leroy Brown
 
Posty: 1273
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 09:16
Lokalizacja: z pięknej planety zwanej Ziemią :)
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1976

Postprzez NAR » 8 maja 2014, o 00:03

i mi się udało w końcu całą listę zapełnić :) Pierwsze dwa miejsca to całkowite 10/10


1 Taksówkarz
Jeden z najpiękniejszych i najsmutniejszych filmów jakie widziałem. Rola De Niro nie wiem czy przypadkiem nie najlepsza kreacja w historii. Nieprawdopodobnie wręcz zagrana. No i ten epilog... Kocham ten film.

2 Lokator
I kolejny. Klimat tego filmu jest nie do opisania. Ta atmosfera powolnego popadania w obłęd jest wykreowana w sposób mistrzowski.

3 Sieć
4 Rocky
5 Barwy Ochronne
6 Człowiek z marmuru
7 12 prac Asteriksa
8 Wszyscy ludzie prezydenta
9 Carrie
10 Trędowata
.


.
Avatar użytkownika
NAR
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 6589
Dołączył(a): 6 lut 2008, o 16:17
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1976

Postprzez mumin_king » 8 maja 2014, o 01:20

1. Rocky - kocham całym serduszkiem
2. 12 prac Asteriksa - akcja w urzędzie zawsze w sercu
3. Brunet wieczorową porą - "W twarz?!"
wg Matteya - bardzo sprytne ALTER EGO.
Zwycięzca Queenwizji - grudzień 2012
Avatar użytkownika
mumin_king
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 7668
Zdjęcia: 1
Dołączył(a): 14 cze 2006, o 14:50
Lokalizacja: Rzekuń
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1976

Postprzez Michalzbiku95 » 10 maja 2014, o 12:14

1.12 prac Asteriksa
2.Rocky
3.Brunet wieczorową porą
4.Skrzydełko czy nóżka
5.Człowiek z marmuru
6.Motylem jestem, czyli romans 40-latka
Nagroda "Tomisiępodobatomniejoznowucośfajnego 2010"
Avatar użytkownika
Michalzbiku95
Fairy King
Fairy King
 
Posty: 1543
Dołączył(a): 26 lut 2010, o 22:21
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: NIE

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1976

Postprzez Atrus » 11 maja 2014, o 19:24

1. Lokator
Mój ulubiony film Polańskiego. O ile we "Wstydzie" tylko przyglądaliśmy się chorobie Catherine Deneuve, tak tutaj wpadamy powoli w obłęd razem z Romanem. Doskonałe zdjęcia.

2. Taksówkarz
Wróciłem ostatnio do tego filmu po chyba dwóch latach i okazało się, że zupełnie inaczej go pamiętałem. To jest chyba cecha wielkiego kina - każdy seans jest inny. Obok "Ulic nędzy" chyba najbardziej otwarcie przygnębiający film Scorsese.

3. Wszyscy ludzie prezydenta
Robert Redford miał kilka dobrych ról w latach 70., nie? Znakomicie zrobiony film.

4. Sieć
Co ten Gnietek znowu wygaduje. Jeden z lepszych filmów Lumeta, nawet bardziej aktualny dzisiaj, niż wtedy. Plus Faye Dunaway.

5. Rocky
"Yo, Adrian"
Patrząc chłodnym okiem, ten film ma więcej wad niż zalet. Reżyseria leży, montaż i zdjęcia równie amatorskie, co nasz dzielny bokser, osobliwy scenariusz - ale jak tu tego filmu nie kochać? Wreszcie jakaś piękna, optymistyczna historia w tej ponurej dekadzie. I nieważne, że Rocky w końcu przegrywa, a co gorsza, gra w kolejnych coraz gorszych filmach.

6. Wyjęty spod prawa Josey Wales
7. Nieme kino

i na doczepkę:
8. Człowiek, który spadł na ziemię
9. Casanova


With my last breath I curse Zoidberg.
Avatar użytkownika
Atrus
Fairy King
Fairy King
 
Posty: 2581
Dołączył(a): 17 gru 2008, o 19:07
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1976

Postprzez MCwalter01 » 11 maja 2014, o 20:54

1. Taksówkarz - jeden z najwspanialszych filmów w historii. Stawiam obok "Obywatela Kane", "Ojca chrzestnego", "Pulp Fiction", czy "Lotu nad kukułczym gniazdem". Od początku do końca bezbłędny obraz z genialną kreacją De Niro (lepszy był w "Taksówkarzu" czy we "Wściekłym Byku"?).
2. Sieć - Faye Dunaway jest obłędna. Siłą filmu Lumeta jest w dużej mierze rewelacyjne aktorstwo. Oprócz Dunaway (jeden z jej najwspanialszych występów), mamy rewelacyjnych Holdena i Fincha. Bezbłędnie napisany dramat, będący jednocześnie mocną i niepokojącą satyrą.
3. Lokator - znakomite studium szaleństwa. Chyba cenię wyżej od "Wstrętu".
4. Maratończyk - perfekcyjny thriller ze znakomitym Laurencem Olivierem (jeden z moich ulubionych kinowych czarnych charakterów). Schlesinger mistrzowsko buduje napięcie.
5. Wszyscy ludzie prezydenta - wciągająca historia śledztwa prowadzonego przez dwóch dziennikarzy (świetni Redford i Hoffman), które miało wstrząsnąć całymi Stanami.
6. Carrie - De Palma był mistrzem budowania napięcia. Klimatyczny, pesymistyczny film. Mimo, iż trochę się zestarzał, nadal ogląda się go świetnie, a ostatnie 20-30 minut robi spore wrażenie.
7. 12 prac Asteriksa - pierwsze filmy o Asteriksie świetnie przekładały na ekran atmosferę i humor komiksów. Dobrze napisana, dowcipna i lekka historia, którą zawsze oglądam z przyjemnością.
8. Nieme kino - mocny to rok, skoro jeden z najlepszych filmów Brooksa jest dopiero na 8. miejscu. "Nieme kino" to nie tyle parodia, co hołd dla twórców slapstickowej komedii.
9. Rocky - nie oszukujmy się, opowieść to dość banalna i naiwna. Mimo tych minusów, "Rocky" to optymistyczne kino, nie starające się być czymś więcej niż bardzo dobrą rozrywką.
10. Skrzydełko czy nóżka - na zakończenie jedna z najlepszych komedii z de Funèsem, pełna uroku i charakterystycznego humoru.
"In fact the whole of Japan is a pure invention. There is no such country, there are no such people." (Oscar Wilde)
Avatar użytkownika
MCwalter01
Tree Man
Tree Man
 
Posty: 575
Dołączył(a): 30 maja 2010, o 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: NIE

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1976

Postprzez Kriejtiw » 12 maja 2014, o 18:50

Jej, pierwsze trzy filmy to zaiste rzeczy wielkie.

1. Barwy ochronne
Mój ulubiony film Zanussiego. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że można się zastanawiać, czy to metafora komunizmu, czy walka stary i zblazowany vs. młody i idealista, czy może Garlicki i Zapasiewicz to ta sama osoba. Ale przede wszystkim - to film o oportunizmie, a do takich mam ogromną słabość. No i niesamowicie inteligentny, już nawet abstrahując od środowiska.

2. Lokator
Wielki, choć maluczki Polański. Świetna Adjani. Klimat, atmosfera, napięcie - szał ciał.

3. Taksówkarz
Też wielowarstwowe i duszne dzieło.

4. Atak na posterunek 13
Jaki wspaniały kicz! Ale serio, jest kiczowato, to nie ulega żadnej kwestii. Ale jak to jest zrobione!

5. Rocky
Trochę cierpi na syndrom Rambo; pierwsze części obu cyklów naprawdę wyróżniały się spośród reszty, lecz obecnie są mylnie odbierane. Bardzo dobry film, tyle.

6. Strażnik prawa
Clint i kobieta, cóż. Widziałem 2/4 filmy z Harrym, fakt, słabszy od pierwszego, lecz to wciąż dobre kino sensacyjne.

7. Skrzydełko czy nóżka
Solidna francuska komedia.

8. Przepraszam, czy tu biją?
Niezła polska komedia.

9. Dwanaście prac Asteriksa
Niech będzie.

10. Zabójstwo chińskiego maklera
Nowa fala + amerykański underground = film nie dla mnie. Cóż, Polański też nie cenił Cassavetesa, przynajmniej jestem w dobrym towarzystwie.
Ostatnio edytowano 18 maja 2014, o 11:45 przez Kriejtiw, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Kriejtiw
Tree Man
Tree Man
 
Posty: 769
Dołączył(a): 4 lut 2012, o 23:49
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: NIE

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1976

Postprzez Faraday » 13 maja 2014, o 19:12

1. Taksówkarz
2. Sieć
3. Rocky
4. 12 prac Asteriksa

Avatar użytkownika
Faraday
Tree Man
Tree Man
 
Posty: 623
Dołączył(a): 30 gru 2010, o 14:38
Lokalizacja: New Zerø Kanada
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: NIE

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1976

Postprzez Mefju » 13 maja 2014, o 22:13

Nie ma dychy, ale to był mocnym rok z potencjałem! Przynajmniej tak wyczuwam patrząc ile jest tu filmów, które od lat planowałem obejrzeć i które zostały już dostatecznie osławione. Jak było naprawdę? Niestety będę musiał się przekonać o tym kiedy indziej. W tym tygodniu jakoś kompletnie nie miałem siły na poznawanie nowych filmów. Znaczy trochę i tak obejrzałem, ale nie tyle ile bym chciał. Wolałem zająć się swoją magisterką i ją trochę nadgonić, bo ją niestety zaniedbuję.
No w każdym razie to co znam to pozycje naprawdę mocne, choć jeszcze nie jakieś wybitne. Mimo to zdecydowanie jeden z mocniejszych roczników dekady to był. :)


1. Brunet Wieczorową Porą - Po prostu genialna komedia kryminalna Barei, który był w formie jak zawsze. Czegoż chcieć więcej? No i do tego świetna muzyka Anny Jantar!
2. Lokator - Myślałem, że tylko Hitchcock potrafił kręcić filmy na tak genialnym poziomie i tylko on mógł tak genialnie tworzyć napięcie, a tymczasem polacy pokazali że nie gęsi i swoje talenty też mają. ;) Początkowo sądziłem, że ten film będzie trochę jakby nawiedzony... no i taki był, ale nie w tym sensie, bo ja spodziewałem się tu dosłowności, ale i tak było genialnie, bo widz się cały czas boi i nie wie do końca co z tego wszystkiego wyniknie! Brak muzyki w tle miejscami, zwłaszcza nocą budził we mnie poważny niepokój... również to, że ktoś ciągle obserwował Polańskiego z kibla i że za każdym razem była to inna osoba. Od tego to już sam widz może wpaść w obłęd, a co dopiero główny bohater.
3. 12 Prac Asteriksa - No jak na kreskówkę dla dzieci to nieźle nieraz jechali po bandzie, bo humor niekiedy przypominał do złudzenia Monty Pythona! A biurokracja w zadaniu 8. wyśmiana znakomicie! Nie wiem czy znalazłbym gdzieś lepszy tego przykład, a jeśli już to chyba nie w formie zrozumiałej dla przeciętnego zjadacza chleba.
4. Narodziny Gwiazdy - Czyli taki jakby musical z Barbrą Streisand, którą to piosenkarkę strasznie lubię, a od jakiegoś czasu znacznie bardziej się nią interesuję. Film obejrzałem właśnie dla jej muzyki i śpiewu, choć prawdę mówiąc soundtrack do tego filmu to raczej jedno z jej słabszych dokonań spośród tych które znam.
5. Taksówkarz - Faktycznie film ten jest bardzo przygnębiający, a szczególnie, gdy do akcji wkracza młodziutka Jodie Foster, która w dodatku gra jeszcze młodszą od siebie. No i poza tym mamy tu świetne zdjęcia Nowego Jorku. Fajnie się ogląda z perspektywy kogoś kto codziennie przemierza jego ulice.
6. Człowiek z Marmuru - Film raczej trudny w odbiorze, ale mnie się go dobrze oglądało głównie z racji dokumentalnych fragmentów z czasów stalinizmu, oraz jak te dokumenty były kręcone. Fajnie było popatrzeć na to wszystko "od kuchni". Tym bardziej oglądałem ten film z zaciekawieniem ponieważ mało znam obrazów Polski ludowej z lat 50-tych.
7. Przepraszam, Czy Tu Biją? - Czyli taki tam PRL'owski kryminał. Może i średnio do wciągające, ale zaciekawił mnie w filmie koncert Budki Suflera dla którego ten film w ogóle obejrzałem. A ja rzadko gdzie mogę zobaczyć i posłuchać młodego Cugowskiego.
8. Rocky - Dawno nie oglądany, więc wrzucam na zasadzie "bo kiedyś widziałem", ale wiem, że niewątpliwie muszę go sobie przypomnieć i pokusić się o rzetelniejszą ocenę!
9. Trędowata - Czyli typowy obraz salonowej bufonady, na którą dobrze jest sobie popatrzeć dla beki. Niżej od "Rocky'ego" bo jednak gdybym miał wybierać to wolałbym obejrzeć jakąś dobrą akcję niż jakieś chore, żenujące zwyczaje, nawet(a może raczej pomimo, że) dla beki.


Do nadrobienia niewątpliwie "Carrie", "Omen", "King Kong", "Wszyscy Ludzie Prezydenta", "Wyjęty Spod Prawa Josey Wales" czy "Skrzydełko Czy Nóżka".

EDIT: Jeju, najpierw piszę, że to jeden z lepszych roczników w dekadzie, a tymczasem druga połowa mojej listy to głównie narzekanie... :shock: Ale dziwny jestem. :lol:
Guess who! Guess who wrote it about queenvision yet in November 2013:
"A mnie nigdy nie ciągnęło żeby się tym choć trochę zainteresować."
Obrazek
Avatar użytkownika
Mefju
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 5476
Dołączył(a): 27 cze 2008, o 00:52
Lokalizacja: Piaseczno
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: TAK

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1976

Postprzez Mefju » 13 maja 2014, o 22:34

:!: ROK 1976 - PODSUMOWANIE! :!:





4. Rocky - 34
5. Sieć - 29
6. Brunet Wieczorową Porą - 24
7. Barwy Ochronne - 20
8. Człowiek z Marmuru - 18
9. Wszyscy Ludzie Prezydenta - 16
10. Skrzydełko Czy Nóżka - 14


11. Blizna - 8
12. Carrie - 7
-. Maratończyk - 7
-. Atak Na Posterunek 13 - 7
15. Motylem Jestem, Czyli Romans 40-latka - 6
-. Nieme Kino - 6
-. Przepraszam, Czy Tu Biją? - 6
-. Narodziny Gwiazdy - 6
19. Strażnik Prawa - 5
20. Wyjęty Spod Prawa Josey Wales - 4
21. Trędowata - 2
-. Człowiek, Który Spadł Na Ziemię - 2
23. Pustynia Tatarów - 1
-. Casanova - 1
-. Zabójstwo Chińskiego Maklera - 1



Głosowało 9 osób, które wymieniły łącznie 25 filmów. Najczęściej na listach pojawiał się "Rocky" - był na wszystkich listach(a jest to film dopiero z 4. miejsca!).
6 różnych filmów na pierwszych miejscach list.
Guess who! Guess who wrote it about queenvision yet in November 2013:
"A mnie nigdy nie ciągnęło żeby się tym choć trochę zainteresować."
Obrazek
Avatar użytkownika
Mefju
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 5476
Dołączył(a): 27 cze 2008, o 00:52
Lokalizacja: Piaseczno
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: TAK

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1977

Postprzez Mefju » 13 maja 2014, o 22:35

:!: ROK 1977 :!:
Guess who! Guess who wrote it about queenvision yet in November 2013:
"A mnie nigdy nie ciągnęło żeby się tym choć trochę zainteresować."
Obrazek
Avatar użytkownika
Mefju
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 5476
Dołączył(a): 27 cze 2008, o 00:52
Lokalizacja: Piaseczno
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: TAK

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1977

Postprzez mumin_king » 13 maja 2014, o 23:52

1. Gwiezdne wojny - Nowa nadzieja - wieczne propsy, Han strzela pierwszy.
2. Gorączka sobotniej nocy - taniec Travolty i disco od Bee Gees
3. Kochaj albo rzuć - ten film w pewnym momencie robi się za długi i dla mnie jest najgorszy z całej trylogii, natomiast momenty ma, scena robienia fotografii w Krużewnikach - mistrzowstwo
4. Jabberwocky - choć przyznam, że oglądałem parę lat temu na fali Pythonów i wówczas mnie nie zachwycił, bo spodziewałem się prędzej jakiegoś Świętego Graala, aczkolwiek z tymi funduszami to i tak nieźle
5. Mistrz kierownicy ucieka - a bo wyścigi z Burtem Reynoldsem zawsze jakoś nie przełączałem
wg Matteya - bardzo sprytne ALTER EGO.
Zwycięzca Queenwizji - grudzień 2012
Avatar użytkownika
mumin_king
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 7668
Zdjęcia: 1
Dołączył(a): 14 cze 2006, o 14:50
Lokalizacja: Rzekuń
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1977

Postprzez Gnietek » 14 maja 2014, o 00:49

1. Jabberwocky
Reżyserem był Terry Gilliam, a w obsadzie pojawili się tenże, Michael Palin (i to jako odtwórca głównej roli) oraz Terry Jones - to jest niemal kolejny film Pythonów, w dodatku zachowujący klimat "Monty Pythona i Świętego Graala"! Tutaj jednak fabuła jest już całkowicie spójna, w dodatku bardzo interesująca, zaś poza całą masą komizmu mamy tu postawione ważkie pytanie o to, na ile rzeczywiście jesteśmy kowalami swojego losu. I na ile jednoznaczne jest osiągnięcie sukcesu w życiu. Film stosunkowo mało znany, ale przez tych, którzy już go poznali, uważany zwykle za genialny.

2. Kochaj albo rzuć
"Nadejszla wielkopomna chwiła" zamknięcia trylogii o Kargulach i Pawlakach przezabawną komedią pokazującą postrzeganie USA przez starych chłopów mieszkających w PRL. "Rozbił pan bank!". "Nie, ja tylko pociągnął!". :P

3. Szarada
Nie ta znana z Audrey Hepburn, ale ta polska z Gabrielą Kownacką (rany, jaka ona była śliczna za młodu :!: ). Film ewidentnie niskobudżetowy, wyglądający dziś bardzo źle, ale w przejmujący sposób pokazujący popadanie w obłęd kobiety zaszczutej przez obsesyjnego wielbiciela. Głębi dodaje gorzki paradoks, którym film się kończy. Nie mogę uwierzyć, że ten obraz ma tylko 5,1 gwiazdki na Filmwebie...

4. Wodzirej
Może największy klasyk kina moralnego niepokoju. Chyba najmocniej pokazane dążenie po trupach do celu w polskiej kinematografii.

5. Śmierć prezydenta
Znakomita rekonstrukcja ostatniego miesiąca życia Gabriela Narutowicza - od jego wahania się co do kandydowania na prezydenta, przez przetargi polityczne podczas kampanii wyborczej, aż po eskalację nienawiści po wyborze (środowisko narodowców jako żywo przypomina swoją drogą obecne, co jest wręcz przerażające). Do tego mamy przebitki z przesłuchania Eligiusza Niewiadomskiego, w którym fanatyk wyjaśnia motywy popełnionego przez siebie zabójstwa. Film do bólu autentyczny i drobiazgowy. Zagrali w nim głównie aktorzy mało znani, ale tak podobni do postaci historycznych, że masę polityków II RP rozpoznałem po wyglądzie, zanim padłych ich nazwiska. Cierpi na tym wszystkim niestety akcja, momentami niemrawa (wspominałem już o dłużyznach u Kawalerowicza? :P ) i mogąca zanudzić tych, których historia Polski nie interesuje, ale dla mnie to wspaniały film.

6. Akcja pod Arsenałem
Kolejna wierna rekonstrukcja wydarzeń historycznych, tym razem tytułowej potyczki (wraz z wieloma innymi wydarzeniami znanymi choćby z "Kamieni na szaniec"). Znacznie lepsza niż ostatnia ekranizacja prozy Aleksandra Kamińskiego, ale też cierpiąca na pewną typową wadę tego typu filmów - brak tu jakiejś pointy, jakiegoś morału. To tylko (lub aż) rekonstrukcja.

7. Gwiezdne wojny (później znane jako Gwiezdne Wojny IV: Nowa nadzieja :P )
Ile to się w dzieciństwie wciągnęło Cheetosów, żeby uzbierać kolekcję Star Wars Tazo! Jak się emocjonowałem, kiedy czytałem (a najpierw, kiedy w ogóle udało mi się wypożyczyć jedyny egzemplarz z biblioteki) książki-scenariusze trylogii Lucasa! Same filmy obejrzałem jednak paradoksalnie już w wieku późnym, kiedy fascynacja prysła. Pozbawione otoczki czegoś, czym nie wypada się nie zachwycać, "Gwiezdne wojny" nie zrobiły już na mnie wrażenia. Te wyglądające archaicznie statki kosmiczne... Ten niedojrzały leszcz Luke jako główny bohater... No i ci kosmici wzięci żywcem z "Akademii Pana Kleksa" :twisted: ... Fabuła też jest taka sobie. Największym atutem, który do dziś może fascynować, jest chyba całe to uniwersum pełne różnych ras mających rozmaite wygląd, zwyczaje i języki, które stworzył George Lucas. No i historia Republiki i Imperium, której jednak tu poznajemy tylko drobny wycinek.

8. Indeks. Życie i twórczość Józefa M.
Często przywoływane jedno z pierwszych dzieł kina moralnego niepokoju mocno mnie zawiodło. Po pierwsze, jest kiepsko zrobione. Widać, że to debiut młodego reżysera. Po drugie, nie potrafię utożsamić się z drażniącym nerwusem, jakim jest bohater. Po trzecie, jest tu wychwalane poświęcenie łatwego życia czy rodziny w imię niepokornego kroczenia z podniesioną głową, a ja z "Przesłaniem Pana Cogito" nigdy nie mogłem się zgodzić. Zresztą to moje skojarzenie z Panem Cogito okazało się słuszne - pieśń kończąca film, jak się okazuje, ma tekst napisany przez Zbigniewa Herberta. Mimo wszystko, cała ta historia Józefa Monety, jest interesująca.
Wszyscy jesteśmy jak worki kartofli: czy chcemy, czy nie, i tak nas wrzucą do piwnicy. :(
Avatar użytkownika
Gnietek
Leroy Brown
Leroy Brown
 
Posty: 1273
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 09:16
Lokalizacja: z pięknej planety zwanej Ziemią :)
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1977

Postprzez Mithrandir » 14 maja 2014, o 22:25

1. Hobbit
2. Gwiezdne Wojny: Epizod 4: Nowa nadzieja
3. O jeden most za daleko
4. Człowiek z marmuru
5. Bliskie spotkanie 3 stopnia
6. Mistrz kierownicy ucieka
7. Szpieg, który mnie kochał

Wysłane z mojego GT-I8260 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
Mithrandir
Hawk Man
Hawk Man
 
Posty: 24
Dołączył(a): 13 maja 2014, o 19:54
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: NIE

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1977

Postprzez Michalzbiku95 » 15 maja 2014, o 17:56

1.Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja - wiadomo
2.Przygody Kubusia Puchatka - w sumie czemu nie dać drugiego miejsca, super bajka z dzieciństwa, choć jako kilkulatek najczęsciej katowałem kasety ze Star Warsami
3.Wodzirej - Stuhr mistrz
4.Kochaj albo rzuć - Czikago i wszystko jasne
5.Gorączka sobotniej nocy - bo potańczyć zawsze można
Nagroda "Tomisiępodobatomniejoznowucośfajnego 2010"
Avatar użytkownika
Michalzbiku95
Fairy King
Fairy King
 
Posty: 1543
Dołączył(a): 26 lut 2010, o 22:21
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: NIE

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1977

Postprzez Xavi » 16 maja 2014, o 22:48

1. Stroszek - z jednej strony genialny film Herzoga, ale z drugiej bez niego może byłoby więcej płyt Joy Division.
2. Annie Hall - czołówka Allenowska, a w sumie w opinii publicznej najlepsza jego rzecz. W sumie wszystko co w nim najlepsza naraz.
3. Głowa do wycierania - mistrzostwo surrealizmu.
4. Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja - kult totalny.
5. Gorączka sobotniej nocy - nie jest to wielkie kino, ale ogląda się przednio. No i Barry Gibb to ładny wymiatacz.
6. Suspiria - rozumiem kult, jeszcze wzmocniony pewnie erą VHS, ale to po prostu średni film klasy B. Ale z momentami na pewno.
Avatar użytkownika
Xavi
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 3148
Dołączył(a): 6 wrz 2010, o 13:21
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1977

Postprzez Faraday » 17 maja 2014, o 13:28

1. Głowa do wycierania
2. Annie Hall
3. Stroszek
4. Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja
5. Gorączka sobotniej nocy

Avatar użytkownika
Faraday
Tree Man
Tree Man
 
Posty: 623
Dołączył(a): 30 gru 2010, o 14:38
Lokalizacja: New Zerø Kanada
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: NIE

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1977

Postprzez MCwalter01 » 18 maja 2014, o 10:25

1. Annie Hall - ten film, "Manhattan" i "Hannah i jej siostry" to mój top 3 Allena. Błyskotliwy obraz z nietypową narracją. Świetna (jak zwykle) Diane Keaton.
2. Trzy kobiety - Altman to mistrz kina obyczajowego. "Trzy kobiety" to nawet jak na niego obraz dość ciężki, a spostrzeżenia twórcy mogą wydać się zaskakujące. Swoją drogą Altman potrafi stworzyć takie postaci, że chociaż nas irytują, to jednocześnie im kibicujemy.
3. New York, New York - znakomita ścieżka dźwiękowa. Film został zrealizowany przez Scorsesego z dużym wyczuciem.
4. Jabberwocky - zabawna, wystylizowana komedia. Podobnie jak w "Świętym Graalu", Gilliamowi udało się świetnie oddać jego naturalistyczną wizję średniowiecza.
5. Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja - jeden z ulubionych filmów dzieciństwa nie jest pozbawiony wad, ale ciągle daje wiele rozrywki.
6. Bliskie spotkania trzeciego stopnia - prosta historia, ale dotknięta ręką Spielberga musi robić wrażenie. Efekty specjalne już tak nie zachwycają jak kiedyś, ale ogląda się to z niemałą satysfakcją.
7. Lęk wysokości - hołd i zarazem bardzo zabawna parodia filmów Hitchcocka. Nieodparcie śmieszą nawiązania do "Zawrotu głowy" czy "Północ - północny zachód".
8. Suspiria - mistrzowska praca kamery, gra świateł i te kolory. Niemniej historia - choć trzymająca w napięciu - jest dość banalna.
9. Dubler - świetny Belmondo w podwójnej, komediowej roli. Film należy do niego.
10. Kochaj albo rzuć - ostatnia, najsłabsza część trylogii.
"In fact the whole of Japan is a pure invention. There is no such country, there are no such people." (Oscar Wilde)
Avatar użytkownika
MCwalter01
Tree Man
Tree Man
 
Posty: 575
Dołączył(a): 30 maja 2010, o 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: NIE

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1977

Postprzez Kriejtiw » 18 maja 2014, o 11:56

1. Annie Hall
Mój ulubiony Allen, a przy okazji pierwszy film, który obejrzałem (świadomie) w pełni w oryginale, sentyment jest. Ale chyba przede wszystkim za to, że mówi nam fundamentalną prawdę o związkach - czasami lepiej odpuścić.

2. Adela jeszcze nie jadła kolacji
Feeria absurdu. Czechosłowacki surrealizm na komediowo zawsze w sercu!

3. Wodzirej
No tak, bo Stuhr to aktor komediowy... Pomnik kina moralnego niepokoju.

4. Stroszek
Coś nie do końca odpowiada mi styl Herzoga, lecz to jego najlepszy film. Bardzo w stylu braci Cohen, ale lepszy.

5. Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja
Dzieciństwo.

6. Głowa do wycierania
Jeden z najlepszych Lynchów. Nie chce mi się wgłębiać w rozmaite interpretacje, bo: a) nie będę ich sobie przywłaszczał; b) nie przemawiają do mnie. Daję się po prostu porwać Davidowi - wyszło przednio.

7. Pokój z widokiem na morze
Rzadka okazja, żeby zobaczyć Froncza w głównej roli, bo zwykle gra epizody. Jego postać świetna, taki karierowicz, ale nie zepsuty do końca. Gdyby tylko za Gustawa wrzucić Zapasiewicza (ach, jak on by kwitł w roli profesora psychiatrii!) i wywalić te "śmieszne" wstawki z kaskaderem... byłoby świetnie. Ale i tak jest co najmniej dobrze.

8. Wniebowstąpienie
Radziecki film o Judaszu. A przynajmniej tak mi się wydaje. Dobry, dający do myślenia i niejednoznaczny. Postacie może nieco papierowe, ale już trudno. Wydaje mi się, że powinien być wyżej, ale to dobry rok.

9. Gorączka sobotniej nocy
Cóż, wyjąwszy tańce to zwyczajnie nudny i niezajmujący film. Miał być Buntownik bez powodu nowej generacji, ale ja tego nie widzę, bo się nudzę. Ale muszę oddać cesarzowi, co cesarskie - pierwsza scena jest rewelacyjna.

10. Suspiria
A ten film jest po prostu tragiczny.
Avatar użytkownika
Kriejtiw
Tree Man
Tree Man
 
Posty: 769
Dołączył(a): 4 lut 2012, o 23:49
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: NIE

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1977

Postprzez Atrus » 19 maja 2014, o 19:24

1. Annie Hall
2. Gwiezdne wojny
3. Szpieg, który mnie kochał
4. Gorączka sobotniej nocy

Mógłby na doczepkę dorzucić Głowę do wycierania, bo muzyka niezła, Stroszka za czarny humor i Suspirę za dekorację wnętrz, ale podjąłem męską decyzję, że jednak będę głosował tylko na filmy, które mi się naprawdę podobają.


With my last breath I curse Zoidberg.
Avatar użytkownika
Atrus
Fairy King
Fairy King
 
Posty: 2581
Dołączył(a): 17 gru 2008, o 19:07
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1977

Postprzez Mefju » 20 maja 2014, o 15:30

1. Gorączka Sobotniej Nocy - Fabuła może i dziwna i czasami ma się wrażenie, że jest po prostu o niczym, ale kij z tym, bo film ma klimat, genialne muzykę(najlepszy soundtrack wszechczasów i Bee Gees w szczytowej formie!), no i zdjęcia Nowego Jorku w sumie też. No i w ogóle Travoltę darzę dużą sympatią. Miły sentyment z czasów dorastania.
2. Wielka Podróż Bolka i Lolka - Ważny film w historii polskiej kinematografii, albowiem jest to nasza pierwsza pełnometrażowa animacja i to jeszcze jaka! Bolek i Lolek wybierają się w podróż dookoła świata by pozbawić wysokiego spadku ważnego potomka(jakiegoś milorda) jakiegoś genialne sławnego podróżnika, a ów spadkobierca by im przeszkodzić wysyła swojego ciotowatego, ciamajdowatego lokaja by ich śledził i zawrócił z drogi. No motyw drogi, BA! PODRÓŻY! Zwiedzili normalnie niemal wszystkie zakątki świata, no może z wyjątkiem obszarów polarnych. Do tego dochodzi jeszcze mnóstwo genialne zwrotów akcji. Kto nie widział tego filmu ten chyba miał zjebane dzieciństwo. :P
3. Mistrz Kierownicy Ucieka - No ja od dzieciństwa uwielbiałem motyw drogi, a jeszcze bardziej pod pretekstem pościgów samochodowych! Chciałem dać na pierwsze lub drugie miejsce ex aequo z którymś z powyższych filmów, no ale nie da się. Nie jest to ambitne kino. Jest to po prostu dobra, spłyń z lodami rozrywka(plus urocza Sally Field). Czegoż chcieć więcej?
4. Gwiezdne Wojny, część IV: Nowa Nadzieja - Wiadomo. Nie będę się rozpisywał. Dziwię się sobie tylko, czemu daję to tak nisko. No ale może dlatego, że stosunkowo późno poznałem i jeszcze się wytworzył we mnie czynnik sentymentalny.
5. Kochaj Albo Rzuć - Nie wiem czy to najsłabsza część trylogii, bo nie oglądałem "Nie Ma Mocnych", więc brakuje mi punktów odniesienia, ale to co mi się podobało w tym filmie to po prostu styk kultur! Socjalistyczna Polska spotyka kapitalistyczną Amerykę! W końcu widzę Amerykę lat 70-tych w polskim obiektywie, nakręconą polską kamerą! Jest tu trochę nabijania się ze stereotypów i krytyka zarówno kapitalizmu jak i komunizmu(swoją drogą dziwne, że film przeszedł przez cenzurę pomimo słów, że "ja do Polski nic nie mam, byleby nie rządzili w niej komuniści").
6. Annie Hall - Kurde, albo jestem jakiś spłyń z lodami, albo rocznik po prostu rybo dwudyszna mocny(pomimo, że znów nie mam dychy... xD) skoro TOP3 Allenów ever daję tak nisko. A przecież ja uwielbiam te momenty w których Allen gada do swoich widzów. Bardzo dobrze mu ta technika wyszła. No i Diane Keaton po raz kolejny z nim w duecie.
7. Bernard i Bianka - Kolejna po Aryskotratach i Robin Hoodzie niedoceniana i raczej mało znana animacja Disney'owska z pośmiertnych czasów Disney'a. A szkoda, bo ma to klimat, no.
8. Wodzirej - Młody Jerzy Stuhr i wszystko jasne. Już wtedy widać nie szczędził słów i zabawiał ludzi swoim jakże charakterystycznym poczuciem humoru. Stosunkowo jednak mało tu muzyki i rozrywki jako takiej, na którą czekałem, ale bardzo dobrze pokazana jest walka o coś za wszelką cenę i jak to ktoś tu trafnie skomentował "po trupach do celu". O i jest jeszcze przecież Paździoch! xD
9. Szpieg, Który Mnie Kochał - A to to tak na doczepkę, na zasadzie "bo widziałem w dzieciństwie" i żeby punktów dodatkowych nabić filmom ze szczytu listy. Chciałbym sobie to przypomnieć, no ale nie znalazłem na to czasu w tym tygodniu.

Miałem jeszcze do obejrzenia "Bliskie Spotkanie 3-ego Stopnia", ale jakoś czasu i chęci w tym tygodniu zabrakło. Podobnie jak z "New York, New York", czy "Lękiem Wysokości". Ale pomimo że znów nie uzbierałem dychy to rocznik jest naprawdę mocny! Skoro takie Gwiezdne Wojny czy Allen znalazły się tak nisko to to musi o czymś świadczyć. xD
Guess who! Guess who wrote it about queenvision yet in November 2013:
"A mnie nigdy nie ciągnęło żeby się tym choć trochę zainteresować."
Obrazek
Avatar użytkownika
Mefju
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 5476
Dołączył(a): 27 cze 2008, o 00:52
Lokalizacja: Piaseczno
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: TAK

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1977

Postprzez Mefju » 20 maja 2014, o 21:11

:!: ROK 1977 - PODSUMOWANIE! :!:





4. Kochaj Albo Rzuć - 18
-. Wodzirej - 18
6. Jabberwocky - 17
7. Stroszek - 16
8. Głowa Do Wycierania - 14
9. Mistrz Kierownicy Ucieka - 10
10. Trzy Kobiety - 9
-. Adela Jeszcze Nie Jadła Kolacji - 9


12. Bliskie Spotkanie Trzeciego Stopnia - 8
-. New York, New York - 8
-. Wielka Podróż Bolka i Lolka - 8
15. Szarada - 6
-. Hobbit - 6
17. Suspiria - 5
18. Śmierć Prezydenta - 4
-. O Jeden Most Za Daleko - 4
-. Szpieg, Który Mnie Kochał - 4
-. Przygody Kubusia Puchatka - 4
-. Lęk Wysokości - 4
-. Pokój z Widokiem Na Morze - 4
24. Akcja Pod Arsenałem - 3
-. Wniebowstąpienie - 3
-. Bernard i Bianka - 3
27. Dubler - 2
28. Indeks. Życie i Twórczość Józefa M. - 1


Głosowało 10 osób, które wymieniły łącznie 28 filmów. Najczęściej na listach pojawiały się "Gwiezdne Wojny, Część IV: Nowa Nadzieja" - na wszystkich listach.
7 różnych filmów na pierwszych miejscach list.

UWAGA! Film z listy użytkownika Mithrandir, pt. "Człowiek z Marmuru" nie był liczony jako, że jest z rocznika 1976 i brał już udział w poprzednim notowaniu. Jako że użytkownik ten nie zmienił swojej listy, wszystkie jego filmy powyżej tego filmu dostały o jeden punkt mniej.
Guess who! Guess who wrote it about queenvision yet in November 2013:
"A mnie nigdy nie ciągnęło żeby się tym choć trochę zainteresować."
Obrazek
Avatar użytkownika
Mefju
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 5476
Dołączył(a): 27 cze 2008, o 00:52
Lokalizacja: Piaseczno
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: TAK

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pozostałe zabawy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości

cron