[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4814: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3911)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4816: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3911)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4817: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3911)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4818: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3911)
• Zobacz wątek - Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - KONIEC ZABAWY!!! [*]

Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - KONIEC ZABAWY!!! [*]

Wszystkie inne gry i zabawy nie wchodzące w działy powyżej.

Czemu nie głosujesz w notowaniach dekadowych?

Bo jest ograniczony wybór
0
Brak głosów
Bo nie ma tam filmów, które znam i mi się podobają
0
Brak głosów
Bo nie chce mi się drugi raz głosować na coś na co już głosowałem
1
25%
Bo poziom filmów jest do siebie tak zbliżony że ciężko mi je porównywać do siebie
0
Brak głosów
Bo chcę iść pojedynczymi rocznikami, żeby szybciej skończyć zabawę
0
Brak głosów
Bo one nic nie wnoszą do zabawy
1
25%
Bo jak innym się nie chce to mnie też nie
1
25%
Bo notowania dekadowe powinny być robione w innych przedziałach czasowych
1
25%
 
Liczba głosów : 4

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1972

Postprzez MCwalter01 » 14 kwi 2014, o 23:48

Pierwszy raz nie udało mi się uzbierać dziesiątki (w planie m.in. "Jeremiah Johnson", ale cóż... studia), dlatego uzupełniłem jedną krótkometrażówką ;)

1. Ojciec chrzestny - oczywistość
2. Aguirre, gniew boży - film równie niezwykły, co kulisy jego powstawania. Zapadają w pamięć piękne krajobrazy. Wyróżnić trzeba też rolę Klausa Kinski'ego.
3. Dyskretny urok burżuazji - celna, momentami ostra i bardzo dowcpina satyra. Jak na Bunuela, film dość lekki.
4. Szepty i krzyki - rewelacyjne zdjęcia. Aktorstwo na najwyższym poziomie. Bardzo klimatyczne dzieło. Temat potraktowany z dużym wyczuciem.
5. Kabaret - "Życie to kabaret!". Prawdziwa uczta. Ostatnie "zniekształcone" ujęcie, fantastyczny Joel Grey, bardzo dobre piosenki. "Tomorrow belongs to me" - ciarki. Dziwne, że tak nisko.
6. Zagraj to jeszcze raz, Sam - szkoda, że Allen tego nie wyreżyserował. Kapitalna komedia.
7. Iluminacja - ciekawie zrealizowany film, który może "popsuć głowę". Spodobała mi się konwencja i niejednoznaczność. Chociaż ciśnie się pytanie, czy Zanussi nie chciał przekazać zbyt wiele... Nie zmienia to faktu, że "Iluminacja" to obraz nieszablonowy, uważany przez niektórych za kultowy.
8. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać - bardzo nierówny film. Od epizodów niezbyt udanych (np. o facecie lubiącym przebieranki) do bardzo dobrych (np. Allen w roli neurotycznego plemnika).
9. Poszukiwany, poszukiwana - widziałem dwukrotnie, ale dość dawno (jeszcze w podstawówce). Nie zareagowałem entuzjastycznie po obejrzeniu, ale musiałbym odświeżyć, gdyż możliwe, że obraz z czasem zyskuje. Niemniej raczej nie na tyle, żeby zagrozić dość zacnym pozycjom powyżej.
10. Tysiąc i jeden drobiazgów - Julian Józef Antonisz i jego kolejna "odjechana" krótkometrażówka. Podziwiam wyobraźnię i odwagę tego nieszablonowego twórcy.
"In fact the whole of Japan is a pure invention. There is no such country, there are no such people." (Oscar Wilde)
Avatar użytkownika
MCwalter01
Tree Man
Tree Man
 
Posty: 575
Dołączył(a): 30 maja 2010, o 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: NIE

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1972

Postprzez Mefju » 15 kwi 2014, o 03:28

Dycha jest podobnie jak i przed rokiem, ale tym razem niestety raczej taka sobie. Żadnego z tych filmów - nawet Allenów - nie uważam za wybitny! A Ojca Chrzestnego doceniam, ale osobiście to mi aż tak nie poszedł i fanem tego typu filmów raczej nie zostanę.
Ostatnie kilka pozycji to w zasadzie dopychacze, które nie miały by szans w innych rocznikach, albo i w tym gdybym znał więcej filmów.


1. Wszystko Co Chcielibyście Wiedzieć o Seksie, Ale Baliście Się Zapytać - No kapitalne historyjki z humorem na poziomie Monty Pythona! Skecze i poziom absurdu były na tyle podobne, że ja kiedyś pomyślałem, że to faktycznie jest film Pythonów, bo mylił mi się z ich innymi produkcjami! A jak pierwszy raz ujrzałem tytuł filmu to też myślałem, że to będzie coś od Pythonów. Enyłej - najfajniejsze historie to te z wielkim pełzającym cycem i z plemnikami. Rzekłem, że to wszystko jest kapitalne? Tak, ale jeszcze nie wybitne mimo wszystko. Niestety.
2. Zagraj To Jeszcze Raz Sam - Sceny w których Allen robi z siebie nieogarniętą ciapę są tak urocze, że nie wiem... xD W ogóle łatwo tu się pogubić, bo nie bardzo wiadomo które sceny się dzieją w rzeczywistości, a które w wyobraźni Allena. Ja pamiętam jak byłem kiedyś w teatrze na sztuce opartej na tym filmie, gdzie w główną rolę wcielił się Kuba Wojewódzki, a Bogartha zagrał Daniel Olbrychski - to dopiero były jaja. Choć w filmie lepsze. Ani trochę nie nudziłem, za to nieźle się uśmiałem. Zresztą film jest też stosunkowo łatwy w odbierze i nie trzeba się w nim na siłę doszukiwać drugiego dna.
3. Podróż Za Jeden Uśmiech - No sentymentalny film drogi z dzieciństwa. A obejrzałem ze względu na to, że grał tam za młodu pewien znany w latach 90-tych dziennikarz, którego wówczas lubiłem.
4. Szał - Czyli przedostatni Hitchcock i ponoć ten ostatni wielki. Może to już nie jest klasyczny Hitchcock, ale wciąż jest zachowany tu pewien poziom, a wszelkie zagadki, poszlaki i intrygi są tu dość łatwe do ogarnięcia. Niekiedy jest też mistrzowsko budowane napięcie. Tylko zakończenie takie nagłe, bo występujące już w samym momencie kulminacyjnym danego wątku, który powinien tak naprawdę zostać dociągnięty do końca. No ale otwarte zakończenia w sumie mają też swoje plusy. O i jeszcze wspomnę o ładnych zdjęciach Londynu. Robią klimat, robią wrażenie.
5. Człowiek z La Manczy - Czyli Miguel Cervantes oskarżony o herezję w czasach św. Inkwizycji zabawia swoich współwięźniów przedstawieniem o Don Kichocie. Przedstawienie jest w dodatku w konwencji musicalu, co tym bardziej mnie zachęciło kiedyś do obejrzenia filmu. Całkiem to wszystko klimatyczne. No i ta cycasta Sophia Loren od której ciężko oko było oderwać. O i w końcu dzięki temu filmów zrozumiałem co konkretnie oznacza pojęcie "wojny z wiatrakami", które najpierw trzeba było zobrazować dosłownie, żeby je zrozumieć. xD
6. Ojciec Chrzestny - Szczerze? Daję go nisko z przyczyn subiektywnych. Chyba mnie po prostu nie jarają mafijne klimaty. I w ogóle widzę, że mam w tej kwestii mniej więcej takie samo zdanie jak Kriejtiw. Do tego dochodzi jeszcze moja słaba pamięć do nazwisk, a postaci i ich powiązań było tam tyle, że miejscami normalnie się gubiłem i nie ogarniałem kto z kim, dlaczego i przeciwko komu. No ale pewnych rzeczy odmówić temu filmowi nie można - ma niesamowity klimat(tylko to niekoniecznie moje klimaty jak widać), mistrzowsko został wyreżyserowany, do tego niezwykła gra aktorska, zdjęcia i muzyka, przez którą zbiera mi się na sentymenty(moja Ś.P. babcia miała kiedyś wgrany główny motyw z filmu w swoim dzwonku do drzwi od mieszkania). Budowania napięcia też tu nie można odmówić. No i jeszcze ta zabójcza(dosłownie i w przenośni) scena z głową konia w łóżku. No i ogólnie co jak co ale chyba śmiało można powiedzieć, że to archetypowy film o strukturach mafijnych, z którego można się naprawdę dużo dowiedzieć.
Tak więc docenić - doceniam, ale fanem takich filmów raczej się nie stanę. Kryminały - owszem, ale za typowo gangsterskie filmy to ja podziękuję.
7. Poszukiwany, Poszukiwana - To jeszcze nie ten właściwy Bareja, bo wyśmiewa tutaj absurdów PRL-owskiej rzeczywistości. Trzeba jednak patrzeć na ten film z perspektywy czasu i osobistego rozwoju reżysera bo jakby wyrwać go z kontekstu dziejowego to to wtedy nic specjalnego jest i można się zniechęcić do obejrzenia go. No ale było się z czego pośmiać, a Pokora świetnie został ucharakteryzowany na kobietę, zupełnie jak Robin Williams w "Pani Doubtfire", tyle, że prościej i skromniej. Chociaż trochę mi się na niego patrzyło z obrzydzeniem, bo jednak za bardzo przypominał mi moją byłą szefową. Enyłej film mimo, że przyjemnie się ogląda to jednak mam podobne zdanie co Kriejtiw, że wrzucam bardziej dla tego, że po prostu znam. Bo film jest przyjemny, ale TYLKO przyjemny. Jest dobry, ale TYLKO dobry. W innym roczniku pewnie by nie miał szans się załapać.
8. Dolina - No i zaczynają się dopychacze. To drugi z filmów do którego muzykę skomponował Pink Floyd, ale tym razem wszystko wyszło raczej gorzej niż przy "More". Muzyka została paskudnie okrojona, że już nie wspomnę o tym co zrobiono z moim ulubionym utworem z płyty "Obscured By Clouds", czyli "Mudmenem". Film jednak ma klimat bo jego akcja toczy się w dżungli na Nowej Gwinei, gdzie pewna grupka ekspedytorów poszukuje tytułowej doliny, która jest - zgodnie z tytułem soundtracku - wiecznie "zasłonięta przez chmury" i występuje w formie białej plamy na mapie. Podobno kto raz wejdzie do doliny ten tak się nią zachwyci, że będzie chciał stamtąd odejść, stąd te niepokoje, że żadna ekspedycja jeszcze stamtąd nie powróciła. A wyruszają tam ludzie ze względu na rzadki gatunek ptaków z bardzo cennymi piórami. No klimat klimatem, ale miejscami jednak trochę wieje nudą.
9. Solaris - Kolejny z zapychaczy, który niespecjalnie mnie porwał, ale możliwe, że to jeden z tych filmów do których po prostu trzeba dojrzeć i zyskują za którymś z kolei obejrzeniem. Ale miejscami mi się podobał, bo muzycznie i zdjęciowo był niekiedy podobny do "Odysei Kosmicznej" Kubricka.
10. Ostatnie Tango w Paryżu - Tutaj dłuuugo się wahałem czy to dawać czy nie. Bo przez większość czasu film mnie nudził, a i zaczęło mnie już zwyczajnie wkurwiać to szaleństwo tych dwojga zagubionych ludzi, jednego bardziej od drugiego. W dodatku film reklamowany jako 'erotyczny', gdzie głównym motywem jest sadomasochistyczny seks... tymczasem moim zdaniem było go tam bardzo mało i niespecjalnie cokolwiek było tam szokującego. Bardziej bym powiedział, że ten film to takie studium psychologiczne dwojga zagubionych ludzi, którzy szukają sposobu na to by zapomnieć w ogóle o świecie zewnętrznym, bo nie chcą ani znać swoich imion ani wiedzieć niczego o sobie... Taki pomysł na film uważam za bardzo ciekawy, tylko z wykonaniem już gorzej bo wyszło tak trochę z culus. No zmarnowany potencjał w sumie. Ale daję na listę żeby nie było i żeby dyszka była, choć to taki baaaaaardzo naciągany punkcik, no bo jednak do pewnego momentu byłem ciekaw jak to się wszystko rozwinie, więc nie mogę powiedzieć, że się nudziłem(choć w końcu niestety zacząłem). O no i ten plusik niech będzie też od biedy po prostu za goliznę tej dziewczyny, bo było na co popatrzeć. xD
Guess who! Guess who wrote it about queenvision yet in November 2013:
"A mnie nigdy nie ciągnęło żeby się tym choć trochę zainteresować."
Obrazek
Avatar użytkownika
Mefju
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 5476
Dołączył(a): 27 cze 2008, o 00:52
Lokalizacja: Piaseczno
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: TAK

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1972

Postprzez Mefju » 16 kwi 2014, o 13:34

:!: ROK 1972 - PODSUMOWANIE! :!:





4. Wszystko Co Chcielibyście Wiedzieć o Seksie, Ale Baliście Się Zapytać - 23
5. Iluminacja - 18
6. Dyskretny Urok Burżuazji - 16
7. Poszukiwany, Poszukiwana - 15
8. Podróż Za Jeden Uśmiech - 13
9. Szał - 12
-. Solaris - 12
-. Szepty i Krzyki - 12


12. Diabeł - 9
13. Dziewczyny Do Wzięcia - 8
14. Człowiek z La Manczy - 6
-. Kabaret - 6
-. Detektyw - 6
-. Glina - 6
18. Co? - 5
19. Uwolnienie - 4
-. Wściekłe Pięści - 4
-. Tragedia "Posejdona" - 4
22. Dolina - 3
-. Wesele - 3
24. Ostatnie Tango w Paryżu - 2
25. Tysiąc i Jeden Drobiazgów - 1
-. Różowe Flamingi - 1
-. Głębokie Gardło - 1


Głosowało 9 osób, które wymieniły łącznie 27 filmów. Najczęściej na listach pojawiał się "Ojciec Chrzestny" - 8 razy(tylko Gnietek nie głosował na ten film).
5 różnych filmów na pierwszych miejscach list.
Guess who! Guess who wrote it about queenvision yet in November 2013:
"A mnie nigdy nie ciągnęło żeby się tym choć trochę zainteresować."
Obrazek
Avatar użytkownika
Mefju
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 5476
Dołączył(a): 27 cze 2008, o 00:52
Lokalizacja: Piaseczno
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: TAK

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1973

Postprzez Mefju » 16 kwi 2014, o 13:35

:!: ROK 1973 :!:
Guess who! Guess who wrote it about queenvision yet in November 2013:
"A mnie nigdy nie ciągnęło żeby się tym choć trochę zainteresować."
Obrazek
Avatar użytkownika
Mefju
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 5476
Dołączył(a): 27 cze 2008, o 00:52
Lokalizacja: Piaseczno
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: TAK

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1973

Postprzez Gnietek » 16 kwi 2014, o 22:47

No i wyszło, że nawet gdybyśmy przerabiali lata 70. podwójnymi rocznikami, to w przypadku lat 1972-3 nie uzbierałbym dychy. :lol:
W 1973 wyszło wyjątkowo źle. No ale takich klasyków jak "Egzorcysta", "Przygody rabina Jakuba" czy "Jesus Christ Superstar" nigdy nie widziałem w całości. Fragmenty gdzieś w telewizji tak, wiele razy, ale w całości nigdy.

1. Zazdrość i medycyna
Jakkolwiek tytuł jest beznadziejny :twisted: , ten film oglądałem z zapartym tchem. Wielbiciel przedwojennej Polski Janusz Majewski tym razem stworzył thriller o zazdrosnym o swoją żonę bogaczu. Wydaje mu się, że ma w garści całą okolicę, tymczasem kobieta robi z nim co chce, tak samo zresztą, jak z resztą szych w mieście. Genialnie wykorzystany motyw femme fatale, do tego wspaniale budujące klimat elementy horroru (w halucynacjach i koszmarach sennych) i przeczucie deteminizmu. Last but not least jedyna bodajże szansa, żeby zobaczyć prześliczną Ewę Krzyżewską w pełnej krasie w kolorze (po tym filmie zrezygnowała z aktorstwa).

2. Jak to się robi
Jakkolwiek Zdzisław Maklakiewicz mocno kojarzy się z Janem Himilsbachem, ten duet zagrał główną rolę tylko w dwóch filmach. Tym oraz tym poniżej. :P "Jak to się robi" to lekka komedyjka, całkiem zabawna. Uroku zdecydowanie dodają jej sceny kręcone w moich ukochanych Tatrach. :P

3. Wniebowzięci
Maklakiewicz i Himilsbach po raz drugi i ostatni grają główne role w komedii. Dziwna to jednak komedia, bo choć zebrało się tu sporo mocarnych tekstów, jej wymowa jest przytłaczająco smutna. Ja to jednak wolę, jak komedia jest od początku do końca śmieszna, a nie ma ambicje egzystencjalne.
Wszyscy jesteśmy jak worki kartofli: czy chcemy, czy nie, i tak nas wrzucą do piwnicy. :(
Avatar użytkownika
Gnietek
Leroy Brown
Leroy Brown
 
Posty: 1273
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 09:16
Lokalizacja: z pięknej planety zwanej Ziemią :)
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1973

Postprzez Michalzbiku95 » 17 kwi 2014, o 12:52

1.Wejście Smoka
2.Przygody Rabina Jakuba
3.Chłopi
Nagroda "Tomisiępodobatomniejoznowucośfajnego 2010"
Avatar użytkownika
Michalzbiku95
Fairy King
Fairy King
 
Posty: 1543
Dołączył(a): 26 lut 2010, o 22:21
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: NIE

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1973

Postprzez MCwalter01 » 20 kwi 2014, o 13:09

Świetny rok! Lista wyszła naprawdę bardzo dobra. 10 godnych polecenia pozycji. Nie widziałem jeszcze "Amarcordu"...

1. Żądło- błyskotliwa komedia umieszczona w latach trzydziestych w Stanach Zjednoczonych. Oglądanie duetu Newman-Redford sprawia sporą frajdę.
2. Serpico - prawdziwy popis aktorski Ala Pacino. Bardzo ciekawa historia, z powodzeniem przeniesiona na ekran.
3. Pat Garrett i Billy Kid - mistrzowski montaż, piękne zdjęcia, fantastyczny klimat i znakomita ścieżka dźwiękowa autorstwa Boba Dylana.
4. Papillon (można spotkać się też z polskim tłumaczeniem: "Motylek") - parę razy chyba już wspominałem, że Hoffman to jeden z moich ulubionych aktorów. Razem z McQueen'em stworzyli przekonujący ekranowy duet. "Papillon" to ciekawie opowiedziana historia przyjaźni dwóch więźniów.
5. Sanatorium pod klepsydrą - Wojciech Has to mistrz. Potrafił przenieść na ekran "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Lalkę", a przede wszystkim prozę Schulza. Chylę czoła przed wyobraźnią i wyczuciem reżysera. Znakomicie uchwycił klimat opowiadań.
6. Siła magnum - moja ulubiony (i zarazem najlepszy) film o inspektorze Callahanie. Wygrywa z oryginałem dzięki mniej chaotycznemu scenariuszowi.
7. Ulice nędzy - w końcu. Pierwszy na mojej liście film Scorsesego. Świetny klimat, bardzo dobra ścieżka dźwiękowa, niezłe dialogi, pierwsza ważna rola De Niro (kolejny, obok Hoffmana, mój ulubiony aktor w tym roczniku).
8. Śpioch - film utrzymany w nietypowej jak na Allena konwencji sci-fi. Bardzo zabawna komedia.
9. Nazywam się Nobody - Leone, parodiujący samego siebie i Morricone, cytujący ze swojej twórczości. Bezpretensjonalna komedia, pełna miłości do westernu.
10. Przygody Rabina Jakuba - jedna z najlepszych komedii z de Funèsem. Jest zabawnie i pouczająco.
"In fact the whole of Japan is a pure invention. There is no such country, there are no such people." (Oscar Wilde)
Avatar użytkownika
MCwalter01
Tree Man
Tree Man
 
Posty: 575
Dołączył(a): 30 maja 2010, o 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: NIE

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1973

Postprzez Kriejtiw » 21 kwi 2014, o 15:08

1. Iwan Wasiliewicz zmienia zawód
Chyba najlepsza komedia z ZSRR, jaką widziałem.

2. Serpico
Hipisowski Brudny Harry.

3. Sanatorium pod klepsydrą
Has to szatan.

4. Śpioch
Ano bo lubię tego głupawego Allena też. [2]

5. Niezwykłe przygody Włochów w Rosji
Spoko komedia z ZSRR. Fabuła jest durna jak rybo dwudyszna (bach, właściwie jest tylko pretekstem do gagów), ale bywa i tak.

6. Tureckie owoce
Holenderski klasyg i kvlt. Europejski naturalizm.

7. Jak to się robi
Spoko komedia z Himilsbachem i Maklakiewiczem.

8. Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy
Spoko komedia z Himilsbachem i Maklakiewiczem. [2] No i to jest Jerzy Gruza sprzed Gulczasa i Yyyrka.

9. Robin Hood
Oglądałem jak byłem mały. Prawdę rzekłszy, nie zapadała mi ta animacja jakoś szczególnie w pamięć.

10. Wniebowzięci
Zupełnie mi się nie podobał, ale jest tu po to, żeby wspomagać inne filmy.

Żądło kiedyś tam oglądałem, ale w połowie zasnąłem. Cóż, chyba byłem już bardzo zmęczony.
Ostatnio edytowano 22 kwi 2014, o 15:24 przez Kriejtiw, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
Kriejtiw
Tree Man
Tree Man
 
Posty: 769
Dołączył(a): 4 lut 2012, o 23:49
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: NIE

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1973

Postprzez Atrus » 21 kwi 2014, o 20:36

1. Sanatorium pod klepsydrą
2. Amarcord
3. Duch roju (El espíritu de la colmena )
4. Badlands
5. Żądło (The Sting)
6. Śpioch (Sleeper )
7. Kult (The Wicker Man)
8. Ulice nędzy (Mean Streets)
9. Iwan Wasiljewicz zmienia zawód (Иван Васильевич меняет профессию)
10. Egzorcysta (The Exorcist)


With my last breath I curse Zoidberg.
Avatar użytkownika
Atrus
Fairy King
Fairy King
 
Posty: 2581
Dołączył(a): 17 gru 2008, o 19:07
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1973

Postprzez Mefju » 22 kwi 2014, o 03:20

Mocny rocznik, ale dychy tym razem nie mam, mimo to i tak jest lepiej niż rok temu, gdzie dycha była, ale z zapychaczami. Tym razem już je sobie darowałem.


1. Chłopi - No bo to moja ulubiona lektura z czasów liceum ot co. I okazało się w trakcie oglądania, że całkiem sporo z niej zapamiętałem. Niesamowity klimat polskiej wsi przełomu XIX i XX wieku. No i niesamowita jest też muzyka, a motyw przewodni to nawet wywołuje ciary.
2. Egzorcysta - Mało straszny jak dla mnie, ale imo i tak genialny, bo buduje napięcie! Chociaż czasami miałem wrażenie, że oglądam parodię tego filmu, ale to chyba dlatego, że sporo scen stąd widziałem już wcześniej sparodiowanych w seriach "Strasznych Filmów". A scena ze szczaniem pod siebie to już jest chyba kultowa.
3. W Pustyni i w Puszczy - A to tym razem chyba moja ulubiona lektura z czasów podstawówki. No generalnie film z klimatem i fantastycznymi zdjęciami! I o wiele bardziej wolę tą od nowszej wersji z 2001 roku. No bo prostu starsze filmy mają więcej klimatu i ogólnie wszystko jest w nich lepsze.
4. Pat Garrett i Billy Kid - No bo Bob Dylan, który tu gra i który tu skomponował muzykę. Szkoda tylko, że jego najsłynniejszy utwór nie został tu puszczony z tekstem, choć melodia przewija się gdzieś w tle.
5. Wejście Smoka - Bo Bruce Lee... i chyba powinienem powiedzieć, że tyle w temacie, bo więcej niczego z nim nie znam, więc nie mam punktów odniesienia. No po prostu dobre kino akcji z dobrymi popisami sztuk walki + genialne scena z gryzieniem i w tej komnacie luster. Fajny był też gościu z afro.
6. Robin Hood - A to kolejny z tych mniej znanych Disneyów. W ogóle te Disney'e z lat 60-tych i 70-tych są strasznie niedoceniane, a szkoda, bo ta specyficzna gruba kreska jaką były rysowane w nich postaci ma swój urok i klimat. A w tym filmie jeszcze dodatkowo rozbawił mnie fakt, że jego akcja toczy się w takiej jednej wiosze co się zwie Nottingham, a jest to... miejsce zamieszkania Fenderka! :mrgreen: I przez cały film towarzyszyło mi takie śmieszne uczucie jakby to jego mieli tam okraść! :lol:
7. Żyj i Pozwól Umrzeć - Czyli pierwszy Bond z Moorem. Kapitalna zaśpiewana przez Paula McCartney'a kultowa już tytułowa piosenka, później scoverowana jeszcze przez Gunsów. No i jeszcze fajne bagienne klimaty Luizjany i rytuały voodoo. Dobrze się oglądało, a sceny w tym baseniku z rekinami to ja jeszcze z dzieciństwa nawet pamiętam.
8. Żądło - Taka tam przyjemna gangsterska komedyjka... przypominająca mi trochę Va Bank, albo raczej powinienem powiedzieć, że to Va Bank przypomina mi ją, bo powstał później. Nie wiem tylko za co ona niby dostała oskara. Przyjemnie się ogląda, ale to wszystko, bo szału to jak dla mnie ni ma.

A za rok to będzie grrruuuuuubo! Już teraz mam dychę i coś ponadto bez konieczności oglądania nowych filmów, ale i tak coś se tam jeszcze obejrzę, bo jest tam kilka tytułów, których wstyd nie znać.
Guess who! Guess who wrote it about queenvision yet in November 2013:
"A mnie nigdy nie ciągnęło żeby się tym choć trochę zainteresować."
Obrazek
Avatar użytkownika
Mefju
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 5476
Dołączył(a): 27 cze 2008, o 00:52
Lokalizacja: Piaseczno
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: TAK

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1973

Postprzez mumin_king » 22 kwi 2014, o 14:46

1. Święta góra - najbardziej posrany film ever, aby go rozumieć na bieżąco trzeba być zjaranym bądź naćpanym. Co nie zmienia faktu, że symboliczne sceny przelewu krwi z użyciem jakiś gekonów czy innych salamandr zapamiętam do końca życia.
2. Wejście Smoka - Bruce Lee na propsie
3. W pustyni i w puszczy
wg Matteya - bardzo sprytne ALTER EGO.
Zwycięzca Queenwizji - grudzień 2012
Avatar użytkownika
mumin_king
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 7668
Zdjęcia: 1
Dołączył(a): 14 cze 2006, o 14:50
Lokalizacja: Rzekuń
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1973

Postprzez Xavi » 22 kwi 2014, o 16:04

mało znam niestety

1. Egzorcysta - mistrzowska scena na mistrzowskiej scenie. Horror wszech czasów po Lśnieniu pewnie.
2. Amarcord - Fellini to jednak mój ulubiony europejski reżyser.
3. Badlands - nie wiem jak można nie lubić Mallicka. Oprócz tego, że faktycznie za dużo filozofuje miejscami, ale w sumie lubię nadinterpretacje przeróżne
4. Święta góra - faktycznie chyba najbardziej poryty film jaki widziałem.
5. Żądło - mistrzowski scenariusz.
Avatar użytkownika
Xavi
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 3148
Dołączył(a): 6 wrz 2010, o 13:21
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1973

Postprzez Mefju » 22 kwi 2014, o 21:04

:!: ROK 1973 - PODSUMOWANIE! :!:





4. Śpioch - 15
5. Patt Garrett i Billy Kid - 13
-. Amarcord - 13
-. Egzorcysta - 13
8. Iwan Wasiljewicz Zmienia Zawód - 12
9. Badlands - 10
10. Wejście Smoka - 9
-. Chłopi - 9


12. Duch Roju - 8
13. Papillon - 7
-. Ulice Nędzy - 7
-. W Pustyni i w Puszczy - 7
16. Jak To Się Robi - 6
-. Niezwykłe Przygody Włochów w Rosji - 6
18. Siła Magnum - 5
-. Robin Hood - 5
-. Tureckie Owoce - 5
-. Święta Góra - 5
22. Kult - 4
23. Zazdrość i Medycyna - 3
-. Przygody Rabina Jakuba - 3
-. Przyjęcie Na Dziesięć Osób Plus Trzy - 3
26. Wniebowzięci - 2
-. Nazywam Się Nobody - 2
-. Żyj i Pozwól Umrzeć - 2


Głosowało 8 osób, które wymieniły łącznie 28 filmów. Najczęściej na listach pojawiało się "Żądło" - 4 razy.
8 różnych filmów na pierwszych miejscach list, a to oznacza, że każdy uczestnik dawał na pierwsze miejsce co innego.
Ostatnio edytowano 22 kwi 2014, o 21:15 przez Mefju, łącznie edytowano 1 raz
Guess who! Guess who wrote it about queenvision yet in November 2013:
"A mnie nigdy nie ciągnęło żeby się tym choć trochę zainteresować."
Obrazek
Avatar użytkownika
Mefju
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 5476
Dołączył(a): 27 cze 2008, o 00:52
Lokalizacja: Piaseczno
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: TAK

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1974

Postprzez Mefju » 22 kwi 2014, o 21:08

:!: ROK 1974 :!:
Guess who! Guess who wrote it about queenvision yet in November 2013:
"A mnie nigdy nie ciągnęło żeby się tym choć trochę zainteresować."
Obrazek
Avatar użytkownika
Mefju
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 5476
Dołączył(a): 27 cze 2008, o 00:52
Lokalizacja: Piaseczno
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: TAK

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1974

Postprzez Gnietek » 22 kwi 2014, o 22:28

Okazuje się, że z tego rocznika znam tylko polskie filmy z półki "kultowe". Chociaż chyba nikogo tym nie zaskoczyłem. :wink:

1. Potop
Polski western. Dosłownie. zawsze mnie dziwiło, jak ten Kmicic dożył do końca filmu. Przecież on był ciężko ranny średnio co 5 min. :P Niemniej ogrooom klimatu, wartka akcja, szalone jej zwroty i mocarne teksty pana Zagłoby.

2. Nie ma mocnych
Dla mnie najlepsza część... hmm, sagi? :P ... no, trylogii o Pawlakach i Kargulach.

3. Nie ma róży bez ognia
Świetna komedia Barei, w której zagrało chyba więcej kabareciarzy (Fedorowicz, Tym, Dobrowolski, Kobuszewski) niż typowych aktorów filmowych. fabuła, dotycząca gównie wykorzystywania luk prawnych, jest tak skomplikowana, że w dzieciństwie w ogóle nie łapałem, o co chodzi. Ostatnio obejrzałem po raz kolejny i wreszcie zrozumiałem wszystko, ale nadal z trudem. :P

4. Janosik
Zabawne, że pojawiają się głosy o fałszowaniu historii. Przecież ten film w ogóle nie miał ambicji jej odtwarzać :wink: (a kto ogląda uważnie, zobaczy co najmniej dwa momenty, w których wprost jest powiedziane, że nie jest tu opowiadany żywot historycznej postaci, jaką był Juraj Janosik :P ). To miał być po prostu lekki, nieco romantyczny, nieco zabawny film przygodowy o polskim Robin Hoodzie. Wyszło, nawet bardzo. Nie płakałem, kiedy Skaza strącał Mufasę ze skały (szpan na twardziela), a widząc Janosika przed hakiem - owszem. :lol: Wartka akcja i wyraziste postacie to najmocniejsze atuty, ale innych też nie brak. Dałbym wyżej, gdyby chodziło o serial, niestety, mówimy tu o filmie, który powstał przez skrócenie owego 13-odcinkowego serialu do 2 godzin, w wyniku czego ciągle widać cięcia, fabuła jest trudno zrozumiała, no i brakuje wielu kultowych tekstów Kwiczoła.

5. Wiosna, panie sierżancie
Kolejna zwiewna, lekko senna komedia Tadeusza Chmielewskiego. Całkiem, całkiem.
Wszyscy jesteśmy jak worki kartofli: czy chcemy, czy nie, i tak nas wrzucą do piwnicy. :(
Avatar użytkownika
Gnietek
Leroy Brown
Leroy Brown
 
Posty: 1273
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 09:16
Lokalizacja: z pięknej planety zwanej Ziemią :)
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1974

Postprzez NAR » 23 kwi 2014, o 18:00

1 Ojciec chrzestny II
2 Chinatown
3 Potop
4 Rozmowa
5 Życzenie Śmierci
6 Dowolny film którego nie widziałem
7 Dowolny film którego nie widziałem 2
8 Dowolny film którego nie widziałem 3
9 Dowolny film którego nie widziałem 4
10 Dowolny film którego nie widziałem 5

Dobry rok.
.


.
Avatar użytkownika
NAR
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 6589
Dołączył(a): 6 lut 2008, o 16:17
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1974

Postprzez Michalzbiku95 » 24 kwi 2014, o 18:29

1.Młody Frankenstein - bezapelacyjnie numer jeden. ARCYDZIEŁO, co tu więcej napisać
2.Ojciec chrzestny II - wiadomo
3.Płonące siodła - dobry humor
4.Nie ma mocnych - polska klasyka :)
5.Nie ma róży bez ognia - kolejna
6.Potop - całkiem porządna ekranizacja
7.Ziemia obiecana - naturalistyczny obraz Łodzi
8.Janosik - jestę zbóję
Nagroda "Tomisiępodobatomniejoznowucośfajnego 2010"
Avatar użytkownika
Michalzbiku95
Fairy King
Fairy King
 
Posty: 1543
Dołączył(a): 26 lut 2010, o 22:21
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: NIE

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1974

Postprzez MCwalter01 » 27 kwi 2014, o 09:52

1. Ojciec chrzestny II - Coppola podjął się niemal niemożliwego. Nakręcenie drugiej części takiego filmu wiązało się z ogromnym ryzykiem. Druga część trylogii jest niemal tak samo dobra jak pierwsza.
2. Rozmowa - ten rok należał do Coppoli (napisał też scenariusz do "Wielkiego Gatsby'ego", który nie załapał się na moją listę). Intrygujący, hipnotyzujący, znakomicie wyreżyserowany film. Trafnym ruchem okazało się obsadzenie Hackman'a w głównej roli. Mocne zakończenie.
3. Chinatown - Polański udowodnił, że można nakręcić bardzo dobry film noir nie tylko w latach czterdziestych.
4. Ziemia obiecana - wybitny film z pierwszorzędną obsadą (Olbrychski, Pszoniak), bardzo dobrą muzyką. Uniwersalna historia udanie przeniesiona na ekran.
5. Młody Frankenstein - świetne role Wildera i Feldmana. Bardzo udana interpretacja historii o Frankensteinie, w dużej mierze dzięki znakomitemu scenariuszowi. Komizm nie jest naciągany.
6. Płonące siodła - przezabawny scenariusz, znakomite aktorstwo (na 1. i 2. planie) i na koniec - zburzenie czwartej ściany. Właściwie oba filmy Brooksa powinny być ex aequo na 5. miejscu - nie potrafię wskazać, który jest lepszy.
7. Lenny - kolejny rok, kolejny film z Hoffmanem. "Człowiek z Księżyca" to przy "Lennym" film familijny. Tak powinno się robić filmy biograficzne. Najlepsze teksty padają w ostatnich 30-40 minutach.
8. Alicja już tu nie mieszka - Martin Scorsese, czyli człowiek, który nie nakręcił słabego filmu (chyba, że za takowy uznamy "Aviatora"). "Alicja..." to nietypowy dla twórczości Marty'ego film z wielką rolą Ellen Burstyn.
9. Dajcie mi głowę Alfredo Garcii - ntrygujące, męskie kino, pełne charakterystycznej dla Peckinpaha mocy i humoru.
10. Nie ma mocnych - trudno ocenić film, który widziało się tak wiele razy. Trylogia o Kargulach i Pawlakach to typowy nasz, polski humor. Widzom łatwo jest się utożsamić z postaciami na ekranie.
"In fact the whole of Japan is a pure invention. There is no such country, there are no such people." (Oscar Wilde)
Avatar użytkownika
MCwalter01
Tree Man
Tree Man
 
Posty: 575
Dołączył(a): 30 maja 2010, o 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: NIE

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1974

Postprzez Xavi » 28 kwi 2014, o 12:19

1. Ojciec chrzestny II - Potęga kina. Dla mnie wyżej niż jedynka.
2. Zagadka Kaspara Hausera - druga połowa filmu to wręcz kosmos, czyste emocje. Dość podobny to Człowieka Słonia, ale jak bardzo inny też z drugiej strony.
3. Chinatown - klimat, klimat, klimat.
4. Człowiek, który śpi - Choć równie dobrze mogło być 3/10 czy 10/10. Nie pozostawia obojętnym to na pewno. Przeintelektualizowa ny i transowy, co nie wiadomo czy jest zaletą czy wadą.
5. Rozmowa - Hitchcook byłby dumny. Choć szkoda, że wszystko musiało zostać ukazane, a nie pozostać poza obrazem.
6. Młody Frankenstein - zabawa pierwszorzędna.
7. Teksańska masakra piłą mechaniczną - świetny. Wtedy to miało jeszcze moc.
8. Potop - doceniam.
9. Kaleka - Lyncha początki.
Avatar użytkownika
Xavi
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 3148
Dołączył(a): 6 wrz 2010, o 13:21
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1974

Postprzez mumin_king » 28 kwi 2014, o 13:36

1. Ojciec chrzestny II - nie wiem co napisać, ten film wchodzi lepiej niż jedynka, chyba dzięki tej przeplatance De Niro i Pacino. Sam Pacino skurwiel wszech czasów kinematografii w tym filmie.
2. Nie ma mocnych - mimo, że już wyświechtany, to jednak bawi. Ot choćby scena jak Pawlak po rozminowaniu szuka schronienia i miota się po podwórku.
3. Emmanuelle - klasyka erotyki
4. Nie ma róży bez ognia
5. Wiosna panie sierżancie
6. Potop
wg Matteya - bardzo sprytne ALTER EGO.
Zwycięzca Queenwizji - grudzień 2012
Avatar użytkownika
mumin_king
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 7668
Zdjęcia: 1
Dołączył(a): 14 cze 2006, o 14:50
Lokalizacja: Rzekuń
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1974

Postprzez Atrus » 28 kwi 2014, o 18:31

1. Byliśmy tacy zakochani (C'eravamo tanto amati)
2. Ojciec chrzestny II (The Godfather: Part II)
3. Młody Frankenstein (Young Frankenstein)
4. Rozmowa (The Conversation)
5. Chinatown
6. Dajcie mi głowę Alfredo Garcii (Bring Me the Head of Alfredo Garcia)
7. Płonące siodła (Blazing Saddles)


With my last breath I curse Zoidberg.
Avatar użytkownika
Atrus
Fairy King
Fairy King
 
Posty: 2581
Dołączył(a): 17 gru 2008, o 19:07
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1974

Postprzez Faraday » 28 kwi 2014, o 20:02

1. Ojciec chrzestny II
2. Chinatown
3. Rozmowa
4. Człowiek, który śpi

Avatar użytkownika
Faraday
Tree Man
Tree Man
 
Posty: 623
Dołączył(a): 30 gru 2010, o 14:38
Lokalizacja: New Zerø Kanada
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: NIE

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1974

Postprzez Kriejtiw » 28 kwi 2014, o 20:23

1. Chinatown
2. Chleba naszego powszedniego
3. Nie ma róży bez ognia
4. Ojciec chrzestny II
5. Swój wśród obcych, obcy wśród swoich
6. Rozmowa
7. Płonące siodła
8. Człowiek, który śpi
9. Zagadka Kaspara Hausera
10. Kaleka
Avatar użytkownika
Kriejtiw
Tree Man
Tree Man
 
Posty: 769
Dołączył(a): 4 lut 2012, o 23:49
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: NIE

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1974

Postprzez Mefju » 29 kwi 2014, o 16:03

Bardzo mocny, bardzo konkretny rocznik! Zdecydowanie najlepszy w latach 70-tych i chyba jeden z najlepszych w ogóle(tylko kilka może stać wyżej od tego)!
Już wprawdzie na początku tego notowania teoretycznie miałem gotową dychę, a większość filmów z niej widziałem nawet po kilka razy, ale miałem jednak pewne braki jeśli chodzi o parę klasyków, dlatego wolałem je jeszcze w miarę możliwości obejrzeć co by siary nie narobić i nie zostać posądzonym o ignorancję. Ale niestety wszystkiego co chciałem nie udało mi się obejrzeć ze względu na nagłe problemy z internetem. :( Mimo wszystko i tak dość mocna lista mi wyszła i jestem z niej naprawdę dumny! :)


1. Nie Ma Róży Bez Ognia - Czyli kapitalna satyra na absurdalną politykę mieszkaniową PRL'u! Na tyle absurdalną, że musiałem obejrzeć ten film po kilka razy aby wszystko w nim wyłapać, a i tak do dzisiaj nie rozumiem z niego wszystkiego, ale za to to co rozumiem jest tak kapitalne, że i tak film się załapuje bezproblemowo na pierwsze miejsce! W dodatku to chyba najlepsza rola Jacka Fedorowicza! No i nigdy nie zapomnę tych kapitalnych scen z wciąganiem lodówki czy z przebudzeniem na rusztowaniu! xD
2. Płonące Siodła - No takiej parodii westernów to chyba nigdy wcześniej ani nigdy później nie widziałem, a że jeszcze przeniesie się ona poza studio filmowe na cały areał Hollywoodu i że pojawi się w tym filmie Hitler to chyba nikt by się tego nie spodziewał! xD
3. Teksańska Masakra Piłą Mechaniczną - Początkowo film robi wrażenie niskobudżetowego, ale to nieistotne, bo ma klimat jak stąd do Niemiec lecąc drogą na wchód! I to chyba pierwszy horror gdzie głównym zagrożeniem staje się po prostu człowiek, a nie jakieś paranormalne istoty... no tego w sumie nie wiem, ale i tak nieźle się bałem a i otwarte zakończenie również dodaje filmowi pewnej głębi!
4. Potop - No to chyba moja ulubiona ekranizacja lektury szkolnej, choć nie ulubionej, ale i tak zawdzięczam filmowi, że pomógł mi ją ogarnąć, a później po maturze jeszcze nie raz chciało mi się to oglądać ot tak samemu z siebie! No i w ogóle to chyba rola życia Olbrychskiego. No i jeszcze te słynne słowa "Kończ Waść, Wstydu Oszczędź", które stały się naszym narodowym i chyba ponadczasowym memem. Gnietek prawi, że to polski western? U nas to się powinno mówić 'eastern' jak już. :P
5. Janosik - Bo ma klimat i rewelacyjne zdjęcia! No i genialnego Perepeczkę, którego zacząłem darzyć większą sympatią jak się dowiedziałem, że jest(był) absolwentem mojej szkoły. I w ogóle to nie mogłem uwierzyć, że spotkałem ludzi, dla których był on tylko komendantem z 13. Posterunku. Takim to tylko chce się dać spłyń z lodami za ignorancję...
6. Długi Postój Na Park Avenue - Czyli jak gangsterzy napadli na pociąg w nowojorskim metrze i żądali okupu, którego nie można było dostarczyć na czas, a każda minuta spóźnienia kosztowała życie jednego z pasażerów(zakładników). A na koniec jeszcze pociąg został wprawiony w ruch, następnie opuszczony przez porywaczy i bez maszynisty rozpędzał się niebezpiecznie do granic możliwości. Całość dodatkowo została przyprawiona politycznym smaczkiem, bo wydarzenia te odbywały się na tle politycznego skandalu z burmistrzem miasta. No sporo brawurowych, trzymających w napięciu akcji. Aż żałuję, że nie wszystkie wyłapałem, bo oglądałem ten film pisząc jednocześnie pracę magisterską no raz musiałem przerywać jedno a raz drugie, bo u mnie z podzielnością uwagi to trochę ciężko.
7. Ziemia Obiecana - Czyli po prostu piękny obraz XIX-wiecznej Łodzi(a jak dziwnie się patrzy na miejsca w których dziś stoi Manufaktura chociażby), a ja obrazów Łodzi(bądź co bądź mojej drugiej małej ojczyzny, zaraz po mieście rodzinnym) w filmach, zwłaszcza takich starych to chyba mam jak na lekarstwo; satyra(?) na kapitalistyczny wyzysk, chyba pierwsza poważna rola Fronczewskiego i kolejna Olbrychskiego... No i poza tym są tu też brutalne sceny z pourywanymi kończynami, a nawet mięsem na wierzchu(scena w której tych dwóch gości wpadło do tego kołowrotka czy co to tam by było oraz to co to koło później wypluło będzie mi się chyba śnić do końca życia, bo to trochę tak jakby się oglądało przykładową scenę z filmów Tarantino, że tak to ujmę...)... a ja to chyba jakiś zboczony lub po prostu nienormalny jestem, bo tak jakoś uwielbiam takie makabryczne rzeczy oglądać. xD
8. Chinatown - Po prostu świetny kryminał, będący taką jakby zagramaniczną "Hydrozagadką" no i kapitalny Jack Nicholson, który ma genialne talent do pakowania się w kłopoty! Czego chcieć więcej?
9. Koniec Wakacji - A to to takie tam młodzieżowe chędożenie o typowych problemach nastolatków w tamtych czasach... no główny bohater ma problemy ze swoją matką, która nie wiadomo czemu uciekła z domu a i też przeżywa nieszczęśliwą miłość z taką jedną nawet całkiem całkiem kobiałką... Całość w wakacyjnych klimatach, więc przyjemnie się ogląda. No i jest jeszcze dobra, choć bardzo epizodyczna rola Marka Kondrata.
10. Ojciec Chrzestny II - No równie dobrze zrobione i klimatyczne co jedynka, ale i tak nie przekonało mnie to do filmów gangsterskich. Fajnie się ogląda, ale tylko tyle. A ze względu na wyjście w rybo dwudyszna mocnym roczniku to i miejsce musiało być niższe niż normalnie dla takiego filmu byłoby przewidziane.

11. Człowiek Ze Złotym Pistoletem - Kolejny Bond z Moorem. Poza dychą, bo już dawno nie oglądany, a po prawie 14 latach to się jednak mało pamięta.

Do obejrzenia miałem jeszcze "Morderstwo w Orient Ekspresie", ale ze względu na nagłe problemy z netem film poszedł się hak ci w smak, a szkoda, bo miałem na niego apetyt z racji, że uwielbiam pociągowe klimaty. To samo jeśli chodzi o "Płonący Wieżowiec"(filmy katastroficzne to także moja działka). Kto wie może przynajmniej jeden z tych filmów wyparłby "Ojca Chrzestnego II".
Guess who! Guess who wrote it about queenvision yet in November 2013:
"A mnie nigdy nie ciągnęło żeby się tym choć trochę zainteresować."
Obrazek
Avatar użytkownika
Mefju
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 5476
Dołączył(a): 27 cze 2008, o 00:52
Lokalizacja: Piaseczno
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: TAK

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1974

Postprzez Mefju » 30 kwi 2014, o 00:37

:!: ROK 1974 - PODSUMOWANIE! :!:





4. Rozmowa - 27
5. Płonące Siodła - 25
6. Młody Frankenstein - 23
7. Potop - 21
8. Nie Ma Mocnych - 15
9. Ziemia Obiecana - 13
10. Teksańska Masakra Piłą Mechaniczną - 11


11. Zagadka Kaspara Hausera - 10
-. Człowiek, Który Śpi - 10
13. Janosik - 9
-. Chleba Naszego Powszedniego - 9
15. Byliśmy Tacy Zakochani - 7
16. Swój Wśród Obcych, Obcy Wśród Swoich - 6
17. Długi Postój Na Park Avenue - 5
18. Lenny - 4
-. Dajcie Mi Głowę Alfredo Garcii - 4
-. Emmanuelle - 4
21. Wiosna, Panie Sierżancie - 3
-. Alicja Już Tu Nie Mieszka - 3
23. Kaleka - 2
-. Koniec Wakacji - 2
25. Życzenie Śmierci - 1


Głosowało 10 osób, które wymieniły łącznie 25 filmów. Najczęściej na listach pojawiał się "Ojciec Chrzestny II" - 9 razy(Gnietek jak zwykle hipsterzy i jako jedyny nie głosował na ten film).
6 różnych filmów na pierwszych miejscach list.
Guess who! Guess who wrote it about queenvision yet in November 2013:
"A mnie nigdy nie ciągnęło żeby się tym choć trochę zainteresować."
Obrazek
Avatar użytkownika
Mefju
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 5476
Dołączył(a): 27 cze 2008, o 00:52
Lokalizacja: Piaseczno
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: TAK

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1975

Postprzez Mefju » 30 kwi 2014, o 00:37

:!: ROK 1975 :!:
Guess who! Guess who wrote it about queenvision yet in November 2013:
"A mnie nigdy nie ciągnęło żeby się tym choć trochę zainteresować."
Obrazek
Avatar użytkownika
Mefju
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 5476
Dołączył(a): 27 cze 2008, o 00:52
Lokalizacja: Piaseczno
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: TAK

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1975

Postprzez Gnietek » 30 kwi 2014, o 09:54

1. Monty Python i Święty Graal
Mój ulubiony ze wszystkich (trzech :twisted: ; bo "A teraz coś z zupełnie innej beczki" jednak nie traktuję do końca jako pełnoprawny film) filmów Monty Pythona. To zadziwiające, jak przy tak niskim budżecie stworzono klimat wczesnośredniowiecznej Anglii. Nie żadnej tam romantycznej, ale brudnej, biednej, zamieszkałej przez brzydkich i chorujących na różne przypadłości zbieraczy. Niesamowite, jak rozmaite gagi sklecono ładnie w spójną fabułę. Masa mrugnięć okiem do widza, running jokes, jajcarstwo od napisów początkowych aż do niespodziewanego zakończenia - słowem wszystko, czego oczekuję od komedii. :D Ach, jeszcze coś - tu jest tak dużo genialnych skeczy (Rycerze, którzy mówią "Ni!", Wyzwiska Francuzów, Królik trojański, Zamek zbudowany na bagnach, Święty granat bojowy, Zagadki starca pilnującego mostu, Rozpoznawanie czarownicy), że trudno byłoby mi wybrać ulubiony.

2. Dzieje grzechu
Stefan Żeromski napisał niegdyś skandalizującą książkę o upadku moralnym panienki z dobrego domu, która kończy jako wulgarna prostytutka. Pół wieku później zekranizował powieść reżyser znany z artystycznych pornoli :P , czyli Walerian Borowczyk. Film, mimo wielu rozbieranych scen, nie jest wyuzdany; wręcz przeciwnie, to pięknie opowiedziana, estetyczna (od wspaniałych ujęć pokazujących szczegóły scenografii, przez wspaniałą muzykę, aż po piękno nagiego ciała ludzkiego), wielowątkowa historia o tragicznych wyborach. Dodać wypada, że Roman Wilhelmi wypadł po mistrzowsku w roli skurwiela. :wink: Mam jednak wrażenie, że to wszystko i tak jest słabe w porównaniu do tego, jak przedstawić tę historię mógł mistrz stylu Żeromski.

3. Zaklęte rewiry
Czyli młody Marek Kondrat zgłębia tajniki fachu kelnera w arystokratycznej, przedwojennej restauracji. Roman Wilhelmi w tej samej roli, co w filmie z miejsca 2. :twisted:

4. Niespotykanie spokojny człowiek
Zadziwiające, że Stachu Bareja między "Nie ma róży bez ognia" a "Brunetem wieczorową porą" nakręcił coś kompletnie innego - dość zabawną historyjkę o nerwowym chłopie, który chce zapobiec ucieczce syna ze wsi. Scenariusz napisał oczywiście koleś od "Samych swoich" czy "Wyjścia awaryjnego", lecz tym razem trochę mu zabrakło polotu.

No i trzeba będzie kiedyś w końcu obejrzeć ten słynny "Lot nad kukułczym gniazdem". :wink:

Swoją drogą, w tym roku rozpoczęto też nadawanie serialu wszech czasów, czyli "Hotelu Zacisze".
Wszyscy jesteśmy jak worki kartofli: czy chcemy, czy nie, i tak nas wrzucą do piwnicy. :(
Avatar użytkownika
Gnietek
Leroy Brown
Leroy Brown
 
Posty: 1273
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 09:16
Lokalizacja: z pięknej planety zwanej Ziemią :)
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1975

Postprzez Kriejtiw » 30 kwi 2014, o 14:38

1. Lot nad kukułczym gniazdem
Zasłużona legenda.

2. Afonia
Piękny, nostalgiczny i leniwy film. Bardzo lubię tę słodko-gorzką atmosferę, jaka panuje w tym obrazie. Nigdy nie jest za późno na zmianę stylu życia, ach.

3. Zwierciadło
Cięęężko. Rozlane mleko nigdy nie miało takiej mocy...

4. Najważniejsze to kochać
Żuławski i Kinski. Z ich temperamentami to powinno być arcydzieło. Wyszedł spoko film, ale liczyłem na więcej. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że to preludium do Opętania.

5. Ślady
Ech, europejskie thrillery z lat siedemdziesiątych są niepowtarzalne. Oniryczny klimat, świetne zdjęcia... i idiotyczna fabuła + kretyńskie dialogi. Dlatego tylko piąte miejsce.

6. Miłość i śmierć
Nie wieeem. Bardziej na zasadzie "o, wiem, z jakiej książki ta scena pochodzi" czy też "szacun, Woody, ja też lubię ruską literaturę" niż z tego powodu, iż umieram ze śmiechu na tym filmie. Cóż, nie umieram. Jest niezły, ale bez przesady. Mnie sceny typu "You must be Don Francisco's sister" zupełnie nie bawią. Ale luz, za Pythonami też niespecjalnie przepadam, lalala.

7. Zaklęte rewiry
Dobra konstrukcja, celne spostrzeżenia... tyle tylko, że losy bohaterów były mi totalnie obojętne. Kompletnie nie obchodziło mnie, co się z kim stanie. Nijak nie mogłem się przejąć losem kogokolwiek, zdarza się.

8. Salo, czyli 120 dni Sodomy
Ten film obrósł legendą, że to najbardziej odrażający obraz, jaki kiedykolwiek nakręcono. Cóż, tylko scena wypalania oka było imo poruszająca, ale ja nie o tym. Nagości jest masę, bicia ludzi kablami czy innymi pogrzebaczami też, sadyzmu na tony. Problem w tym, iż to jest totalnie nieprzekonujące i po prostu... nudne. Nie ruszają mnie sceny zmuszania kogoś do jedzenia kału czy wycierania głową podłogi. Mnie rusza pokazywanie bólu psychicznego, nie fizycznego. A tutaj niby ten ból psychiczny być powinien, ale zupełnie nie wierzę tym aktorom. Pasolini być może rzeczywiście chciał pokazać zezwierzęcenie człowieczeństwa, lecz powinien dobrać lepszych aktorów, może coś by z tego wyszło. Ogólnie smutek, że Pier Paolo kojarzy się z takim filmem, bo to kiedyś był wrażliwy artysta, który zrobił kilka świetnych rzeczy (Włóczykij, Teoremat). Szkoda.

9. Monty Python i Święty Graal
Duh.

10. Głęboka czerwień
Sceny "śmieszne", jak na przykład ta, w której Hemmings oblewa się wrzątkiem, to porażka. Scenariusz nie ma żadnego sensu, morderstwa wyszły tandetnie. Film trzyma muzyka Goblina i mimo wszystko David Hemmings. Cóż, do wyboru miałem albo to, albo Znikąd donikąd Kutza.


Jej, wyszło, że więcej tu narzekań. Spokojnie, w 1976 będę głównie chwalił.
Avatar użytkownika
Kriejtiw
Tree Man
Tree Man
 
Posty: 769
Dołączył(a): 4 lut 2012, o 23:49
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz
Członek PFQ: NIE

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1975

Postprzez NAR » 1 maja 2014, o 16:13

1 Lot nad kukułczym gniazdem
2 Trzy Dni Kondora
3 Miłość i Śmierć
"To love is to suffer."
Chociaż po części zgadzam się z Kriejtiwem.

4 Monty Python i Święty Graal
5 Piknik pod Wiszącą Skałą
6 Szczęki

+ Zwierciadło, które muszę powtórzyć, bo na dzisiaj nie jestem w stanie porównać go z pozostałymi.
.


.
Avatar użytkownika
NAR
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 6589
Dołączył(a): 6 lut 2008, o 16:17
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz

Re: Ranking Najlepszych Filmów - edycja 2 - 1975

Postprzez Xavi » 4 maja 2014, o 01:46

Chyba pierwszy tak wybitny rocznik. Mimo, że nie uzbierałem dychy, ale 6 na 7 rzeczy mam na filmwebie ocenione na 9/10, a to serio daję rzadko ;p

1. Lot nad kukułczym gniazdem - kult.
2. Monty Python i Święty Graal - jakby nie Żywot i Strangelove to komedia wszech czasów.
3. Zawód: Reporter - tak jak nie czaiłem do końca Antonioniego (za mądre te filmy były) tak tutaj mistrzostwo od początku do końca. Niezły rok Nicholsona.
4. Pieskie popołudnie - może nawet najlepszy film akcji jaki widziałem bez przesady jakiejś większej. Pacino mistrz.
5. Zwierciadło - z czymś niebanalnym to się tu mierzymy na pewno.
6. Miłość i śmierć - jak być może ulubiony film Allen jest na szóstym miejscu to wiedz, że się coś dzieje.
7. Barry Lyndon - a jak Kubrick (choć osobiście dla mnie trochę słabszy, choć jeśli chodzi o filmy kostiumowe to czołówka) siódmy to jak wyżej.
8. Szczęki - dawno nie widziane, ale robiło wrażenie.
Avatar użytkownika
Xavi
William the Conqueror
William the Conqueror
 
Posty: 3148
Dołączył(a): 6 wrz 2010, o 13:21
Podziękował(a): 0 raz
Podziękowano mu/jej: 0 raz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pozostałe zabawy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron